wykorzystanie zasobów geotermalnych

Zwiększyć wykorzystanie zasobów geotermalnych – inwestycję w Mszczonowie wesprze NFOŚiGW

Dzięki blisko 16 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Geotermia Mazowiecka S.A. będzie mogła przeprowadzić modernizację opartego o wody termalne systemu ciepłowniczego w Mszczonowie. Projekt pozwoli zwiększyć wykorzystanie zasobów geotermalnych w gminie oraz zapewni niezakłóconą, ciągłą pracę mszczonowskiej ciepłowni geotermalnej – przekonuje NFOŚiGW. Całkowity koszt projektu to 19,5 mln zł, a Fundusz wesprze go dotacją w wysokości ok. 6,3 mln zł i pożyczką w kwocie 9,5 mln zł. Planowany efekt ekologiczny przedsięwzięcia to dodatkowa (większa o 2,32 MWt) zdolność wytwarzania ciepła przez zakład. Towarzyszyć temu będzie ograniczenie (o 16 508 GJ/rok) współczynnika produkcji energii pierwotnej w klasycznych źródłach zasilanych węglem. Realizacja inwestycji pozwoli na redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 914 ton/rok – wylicza NFOŚiGW.

Zwiększyć wykorzystanie zasobów geotermalnych by poprawić jakość powietrza

Przedsięwzięcie będzie wpisywało się w założenia krajowej Polityki Energetycznej Państwa do 2040 roku, która zakłada m.in. intensywny rozwój wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce i równoległe wysiłki na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. Oba te cele będą integralną częścią inwestycji i zostaną zrealizowane w momencie uruchomienia nowej infrastruktury – wskazuje Fundusz.

Pozyskiwanie i rozwijanie energii cieplnej czy elektrycznej ze źródeł odnawialnych jest jednym z naszych priorytetów. Warto podkreślić, że energia geotermalna, choć wymaga dość dużych nakładów, jest czystym, zeroemisyjnym źródłem. Przy dobrej wydajności i temperaturze ujęcia a takie mamy np. w Mszczonowie eksploatacja jest bardzo opłacalna i zwraca się wielokrotnie. Co więcej nasz krajowy, naturalny zasób energetyczny wód termalnych jest spory powinniśmy nim dysponować w jak najszerszym zakresie – podkreśla Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska i dodaje: – Mszczonów stanowi dobry przykład miasta, w którym wykorzystanie wód geotermalnych już przyczyniło się do poprawy środowiska. Jestem przekonana, że omawiany dziś projekt to kolejny krok na rzecz poprawy warunków życia mieszkańców.

Jakie działania zaplanowano by zwiększyć wykorzystanie zasobów geotermalnych?

W ramach dofinansowanego przedsięwzięcia, w perspektywie do końca września 2023 r., zaplanowano budowę odwiertu geotermalnego Mszczonów GT-1, rekonstrukcję otworu geotermalnego Mszczonów IG-1 i połączenie ich w dublet eksploatacyjno-chłonny. Jednocześnie nastąpi przebudowa i unowocześnienie systemu grzewczego w mieście Mszczonów. Dzięki realizacji projektu pozyskiwane jeszcze efektywniej ciepło, będzie wykorzystywane na potrzeby energetyczne odbiorców na terenie Mszczonowa oraz własne zakładu Geotermii Mazowieckiej. Zeroemisyjna produkcja mocy w zakładzie będzie trwała cały rok, a ilość wytwarzanej energii cieplnej ze źródeł odnawialnych sięgnie 16508 GJ/rok.

Dofinansowujemy dziś kolejne bardzo potrzebne przedsięwzięcie energetyczne. System ciepłowniczy w Mszczonowie działa w oparciu o lokalny otwór eksploatacyjny, dając ciepło wykorzystywane tu w Mszczonowie, tak w celach grzewczych, jak i rekreacyjnych. Warto podkreślić, że ta infrastruktura działa w oparciu o naturalne, czyste i dostępne bezterminowo ciepło z ziemi (OZE), a dodatkowo jest  wyjątkowa, ponieważ wydobywa wody „słodkie”, które mogą zasilać wodociągi miejskie. Co bardzo ważne, istnieje przestrzeń do dalszego rozwoju zakładu i szerszego wykorzystania geotermii chcemy ten potencjał pomóc wykorzystać – podkreśla Artur Michalski, wiceprezes Zarządu NFOŚiGW i dodaje: – Program „Polska Geotermia Plus”, z którego finansowany jest dzisiejszy projekt w Mszczonowie, to jeden z dwóch programów priorytetowych umożliwiających finansowanie tego typu inwestycji. W jego nowej odsłonie planowanej na połowę roku będziemy oferować dofinansowania przedsiębiorstwom na działania zwiększające zasoby geotermalne w Polsce.

Programy przewidujące wykorzystanie zasobów geotermalnych

Drugim programem priorytetowym, pozwalającym jednostkom samorządu terytorialnego (JST) oraz związkom JST finansować projekty związane z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż wód termalnych, jest program „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”. Nabór w programie jest stale otwarty – uzupełnia NFOŚiGW.

Umowa przekazania obu części dofinansowania została podpisana 15 marca br. w Urzędzie Miejskim Mszczonowa przez Artura Michalskiego oraz Marka Balcera, prezesa i Marcina Sławka, prokurenta Geotermii Mazowieckiej. W uroczystości wziął także udział Józef Kurek, burmistrz Mszczonowa.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

 

Artykuły i aktualności