Z pożytkiem dla środowiska, z korzyścią dla czystości m.st. Warszawy. Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) poinformował, że wzbogaca flotę o samochody elektryczne, które będą wykorzystywane w codziennym monitoringu czystości i realizacji prac porządkowych.
Wzbogaca flotę o samochody elektryczne – będą z nich korzystać kontrolerzy
Warszawski ZOM wzbogaca flotę o samochody elektryczne. Z czterech pojazdów będą korzystać kontrolerzy, którzy całodobowo monitorują stolicę pod kątem czystości, sprawdzają, jak firmy porządkowe wywiązują się ze swoich zadań polegających na utrzymaniu czystości ulic, torowisk, chodników i przystanków, a także opróżniania koszy. Ponadto zimą kontrolują warunki panujące na jezdniach, co jest konieczne przy podejmowaniu przez ZOM decyzji o akcjach pługoposypywarek.
– Samochody elektryczne pojawiają się w Zarządzie Oczyszczania Miasta jako odpowiedź na wymogi ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Jednocześnie zauważamy codzienne korzyści z eksploatacji tego typu pojazdów. Choćby to, że ich użytkowanie na większą skalę, w tak ogromnym mieście jak Warszawa, może poprawić komfort życia mieszkańców. Doceniamy, że napędzane elektrycznie pojazdy przyczyniają się do redukcji hałasu. Wpływają także korzystnie na jakość powietrza, a w tym obszarze od lat prowadzimy w stolicy szereg działań, także w zakresie prac porządkowych – mówi Tadeusz Jaszczołt, dyrektor ZOM-u.
ZOM wzbogaca flotę o samochody elektryczne dla ograniczenia emisji
Zarząd Oczyszczania Miasta będzie korzystał z czterech samochodów marki Renault ZOE E-Tech. Nowe pojazdy elektryczne są przystosowane do ładowania zarówno we wszystkich rodzajach terminali w Warszawie, jak również w gniazdkach domowych. Elektryki, dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii (OZE), zmniejszają wpływ na środowisko, nie generując emisji szkodliwych związków. Do tego wykazują niższą awaryjność.
– Renault ZOE E-Tech elektryczne to samochód, który idealnie sprawdza się podczas jazdy w warunkach miejskich. Jego realny zasięg 395 km pozwala na swobodne korzystanie z auta, które oferuje niezwykle płynną jazdę, bez hałasu silnika i emisji spalin – mówi Grzegorz Zaczek, Key Account Area Manager z Dyrekcji Wykonawczej Renault w Polsce.
Trzy lata na zasadzie wynajmu
Niskoemisyjne samochody przez 3 lata będą użytkowane przez ZOM na zasadzie wynajmu, przetarg na tę usługę wygrała firma Arval Service Lease Polska. Dzięki dofinansowaniu w kwocie 108 tys. z programu „Mój elektryk” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej koszt eksploatacji jednego pojazdu wyniesie 2,2 tys. zł miesięcznie.
– Wprowadzamy zieloną rewolucję w polskich firmach i instytucjach. Cieszymy się, że Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa stawia z nami pierwszy krok w transformacji energetycznej swojej floty. Dzięki zaangażowaniu naszych pracowników, którzy przeszli w imieniu klienta cały proces uzyskania dotacji z programu „Mój elektryk” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ZOM zaoszczędzi na kontrakcie niemal 110 tys. zł brutto. To kwota, za którą można byłoby zakupić dodatkowy samochód elektryczny. Wynajęte pojazdy w ciągu trzech lat przejadą 300 tys. kilometrów, nie emitując żadnych spalin, co jest doskonałą wiadomością dla nas wszystkich – mówi Paweł Doleciński, Head of Public Segment, Arval Service Lease Polska.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. ZOM Warszawa