zmodernizują uliczne oświetlenie

Zmodernizują oświetlenie uliczne

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego (UMWZ) poinformował, że dzięki funduszom unijnym w regionie będzie jaśniej, bezpieczniej, a przede wszystkim bardziej ekologicznie.

Taki efekt przyniosą działania czterech samorządów miejskich z Pomorza Zachodniego, które skorzystają z pomocy przeznaczonej na poprawę jakości oświetlenia ulicznego.

Realizacja pięciu inwestycji, obejmujących modernizację prawie 2 tys. punktów oświetleniowych, wsparta zostanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 (RPO) kwotą niemal 4 mln zł.

Zachodniopomorskie samorządy zmodernizują uliczne oświetlenie

Środki na inwestycje w obszarze energooszczędnego oświetlenia przyznał Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego. Decyzję podjęto w pierwszym tygodniu stycznia br. Wsparcie w wysokości prawie 4 mln zł pozwoli na inwestycje w czterech miejscowościach regionu: Szczecinie (dwa przedsięwzięcia), Dziwnowie, Kołobrzegu i Białogardzie. Realizacja pięciu przedsięwzięć wartych ponad 4,6 mln zł sprawi, że na kilkudziesięciu zachodniopomorskich ulicach będzie jaśniej i bezpieczniej. Modernizacja infrastruktury – dokładnie 1798 punktów oświetleniowych – na bardziej energooszczędną, np. na żarówki LED-owe, wpłynie również korzystnie na środowisko przyrodnicze.

O unijne środki gminy ubiegały się w konkursie z RPO w ramach działania 2.1 „Zrównoważona multimodalna mobilność miejska i działania adaptacyjne łagodzące zmiany klimatu”. Nabór wniosków ogłoszono w połowie ubiegłego roku. Trwał on od 1 sierpnia do 2 października ub.r. O pomoc starało się siedem samorządów. Wszystkie ich projekty – w sumie 8 – ocenione zostały pozytywnie. Po zwiększeniu alokacji o blisko 0,5 mln zł, dofinansowanie otrzymało ostatecznie czterech beneficjentów.

Projekty zakładające modernizację funkcjonowania oświetlenia ulicznego kończyć się będą zarówno w 2018 r., jak i 2019 r. Spośród wspartych przedsięwzięć dwie inwestycje przeprowadzi Miasto Szczecin, które zmodernizuje oświetlenie dzięki unijnej dotacji w wysokości ponad 2,7 mln zł. Miasto Kołobrzeg wymieni instalację świetlną z pomocą 450 tys. zł, w Białogardzie inwestycja dofinansowana zostanie kwotą niespełna 300 tys. zł, a Dziwnów otrzyma dotację w wysokości ponad 400 tys. zł.

Jak podaje UMWZ, obecnie przed beneficjentami procedura związana z aktualizacją złożonej w konkursie dokumentacji aplikacyjnej, a następnie podpisanie umów uwzgledniających unijne wsparcie.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UMWZ

fot. sozosfera.pl

reklama