Cyfrowy Polsat przekazał, że w Koninie ruszyła elektrolizernia Grupy Polsat Plus i Grupy ZE PAK. To obiekt produkujący zielony wodór. Obecnie produkcja zielonego wodoru w Koninie jest w fazie rozruchów i regulacji całej instalacji. Pochodzący z niej zielony wodór spełnia międzynarodowe normy czystości wodoru do ogniw paliwowych w samochodach osobowych, autobusach i samochodach dostawczych – podał Cyfrowy Polsat. Pierwszy etap produkcji oparto o elektrolizer 2,5 MW w technologii PEM. Pozwala on wyprodukować ponad 1000 kg zielonego wodoru na dobę. To z kolei umożliwia zatankowanie ok. 40 autobusów miejskich dziennie. Ilość elektrolizerów ma być zwiększana w kolejnych etapach. Grupa Polsat Plus finalizuje prace nad alkaicznym elektrolizerem własnej produkcji. Jego moc to 0,5 MW.
Zielony wodór coraz bardziej powszechnym paliwem
Do transportu i magazynowania wodoru wykorzystuje się dziesięć pojazdów z butlami IV generacji. Dziewięć z nich posiada pojemność 1024 kg, zaś jeden 371 kg. Budowa stacji tankowania wodoru to kolejne ogniwo łańcucha wodorowego, który ma na celu upowszechnienie tego paliwa zarówno wśród odbiorców instytucjonalnych, takich jak miejskie zakłady transportu publicznego, jak również wśród klientów indywidualnych, którym zależy na poprawie jakości powietrza i kondycji środowiska naturalnego – podał Cyfrowy Polsat. Stacje tankowania wodoru NESO Grupy Polsat Plus, są ogólnodostępne i umożliwiają tankowanie autobusów, samochodów osobowych i dostawczych. Stacje sieci NESO działają już w Warszawie, Rybniku, Gdańsku, Gdyni i Lublinie. W tym roku ma też zostać uruchomiona stacja we Wrocławiu. Inwestycje wspiera Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Kolejnych pięć stacji tankowania wodoru NESO powstanie z udziałem dofinansowania z Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska. Stacje będą rozmieszczone przy drogach sieci TEN-T.
Kilka słów o stacjach NESO
Nazwa NESO pochodzi od pierwszych liter słów „Nie Emituję Spalin, Oczyszczam” – poinformował Cyfrowy Polsat. Stacje Grupy Polsat Plus i Grupy ZE PAK są obecnie jednymi z najnowocześniejszych w Europie. Zainstalowane panele słoneczne o mocy 19 kW dostarczają prąd, a magazyny energii o pojemności 60 kWh mogą przechowywać jego nadwyżki, co wpływa na ich samowystarczalność energetyczną. Stacje NESO są samoobsługowe. Tankowanie samochodu osobowego trwa ok. 3-4 minuty, zapewniając zasięg ok. 650 km. Natomiast tankowanie autobusu zajmuje kilkanaście minut, a jego zasięg to ok. 450 km.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. Cyfrowy Polsat