Niedługo wystartują nabory w programie „Zielony transport publiczny”. – Budżet programu wyniesie 1,3 mld zł i szacujemy, że kwota ta pozwoli na zakup co najmniej 500 autobusów napędzanych prądem lub wodorem, co pozwoli potroić aktualną liczbę tego typu pojazdów w Polsce – powiedział Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska. Na dotacje przewidziano 1,1 mld zł, a na pożyczki 200 mln zł.
500 autobusów napędzanych prądem lub wodorem, czyli „Zielony transport publiczny”
Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii (OZE) podkreślił, że ogłoszony program pn. „Zielony transport publiczny” to element realizacji strategii energetycznej rządu. Oprócz redukcji emisji CO2 poprzez zwiększenie udziału energii odnawialnej i jądrowej w energetyce, przewiduje ona również upowszechnienie zeroemisyjnych środków transportu na polskich drogach.
Jak podaje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), nabory wniosków prowadzone będą w trzech etapach, w kolejnych latach: 2021, 2022 i 2023.
– W pierwszym naborze, od 4 stycznia do 15 grudnia 2021 r., poziom dofinansowania wyniesie 80% kosztów kwalifikowanych zakupu autobusów o napędzie elektrycznym oraz trolejbusów, a w przypadku autobusów wodorowych dotacje będą sięgać aż 90% w całym okresie trwania programu z uwagi na innowacyjny charakter tej technologii – wylicza minister Kurtyka.
„Zielony transport publiczny” i koszty kwalifikowane
Narodowy Fundusz zaznacza, że za kwalifikowane mogą zostać uznane koszty poniesione w okresie od 1 października 2020 r. do 31 grudnia 2025 r., przy czym w przypadku leasingu okres kwalifikowalności kosztów został wydłużony do 31 grudnia 2035 r.
– Przewidujemy szereg kosztów kwalifikowanych, od nabycia bądź leasingu autobusów, przez koszt modernizacji lub budowy odpowiedniej infrastruktury do ładowania lub tankowania takich pojazdów, po szkolenia dla kierowców i mechaników, którzy będą obsługiwać te ekoautobusy – zaznaczył Artur Lorkowski, wiceprezes NFOŚiGW.
– W pierwszej fazie programu poziom finansowania będzie najwyższy, gdyż – oprócz celów ekologicznych – ma też pomóc gospodarce w odbudowie po kryzysie związanym z koronawirusem – tłumaczył minister Kurtyka.
Beneficjentami nowego programu NFOŚiGW mogą być organizatorzy i operatorzy publicznego transportu zbiorowego, w tym m.in. samorządy – tłumaczy NFOŚiGW i dodaje, że szczegółowe informacje na temat programu „Zielony transport publiczny” będą publikowane jego stronie internetowej.
Na podstawie nfosigw.gov.pl
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)












