OZE

Zaoszczędzą dzięki OZE

Blisko 14 tys. zł oszczędności rocznie oraz zmniejszenie rocznej emisji CO2 do atmosfery o 27 ton – takie będą efekty kolejnej proekologicznej inwestycji Rudy Śląskiej.

Jak podaje rudzki magistrat, chodzi o instalacje źródeł energii odnawialnej (OZE), które do końca roku powstaną na dwóch budynkach Urzędu Miasta oraz budynku Straży Miejskiej.

OZE z unijnym dofinansowaniem

Łącznie zainstalowanych zostanie tam 137 modułów fotowoltaicznych. Właśnie rozstrzygnięty został przetarg na tę inwestycję. Jej koszt to ponad 400 tys. zł. Większość tej kwoty pochodzić będzie z unijnego dofinansowania.

W Rudzie Śląskiej dużą wagę przykładamy do tego, aby nowe inwestycje generowały jak najmniejsze koszty, albo wręcz je obniżały. Dlatego stawiamy na termomodernizacje, wymieniamy oświetlenie na energooszczędne oraz inwestujemy w odnawialne źródła energii. Dodatkowo dzięki pozyskiwaniu środków zewnętrznych na te inwestycje ich koszt jest znacznie mniejszy. I tak instalacje fotowoltaiczne, które będziemy zakładać dla trzech miejskich budynków, powinny się „zwrócić” już po ok. 5 latach – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

137 modułów fotowoltaicznych

Najnowsza rudzka inwestycja w OZE zakłada montaż łącznie 137 modułów fotowoltaicznych na trzech budynkach użyteczności publicznej. – Panele instalowane będą na dachach budynków. Najwięcej, bo aż 100, rozmieszczonych zostanie na budynku głównym Urzędu Miasta przy pl. Jana Pawła II. Wytworzona przez instalacje energia elektryczna w całości wykorzystana zostanie na potrzeby obiektów – informuje Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji.

Szacuje się, że trzy nowe instalacje powinny w ciągu roku wyprodukować blisko 51 MWh energii elektrycznej. Pozwoli to zaoszczędzić rocznie prawie 14 tys. zł. Co ciekawe, koszty utrzymania urzędowych budynków będą jeszcze mniejsze. – Jeszcze w tym roku chcemy rozpocząć wymianę oświetlenia wewnątrz tych budynków. Zainstalowanych zostanie blisko 1700 lamp LED-owych, co sprawi, że rachunki za energię elektryczną powinny się rocznie jeszcze dodatkowo zmniejszyć o ok. 30 tys. zł – zapowiada prezydent.

OZE i aspekt ekologiczny

Nie można zapominać też o aspekcie ekologicznym. Dzięki trzem nowym instalacjom fotowoltaicznym o 27 ton rocznie zmniejszy się emisja CO2 do atmosfery. Łączny koszt wykonania trzech instalacji fotowoltaicznych wyniesie nieco ponad 400 tys. zł. Co istotne, większość tej kwoty pochodzić będzie ze środków Unii Europejskiej. Dofinansowanie wyniesie 85 proc. kosztów kwalifikowanych.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Ruda Śląska

fot. sozosfera.pl