Rozwój sieci ładowania

Zainwestują w rozwój sieci ładowania „elektryków”

Firma GreenWay Polska poinformowała, że do 2026 r. zainwestuje 330 mln zł w rozwój sieci ładowania „elektryków”. Dla kierowców tego typu pojazdów oznacza to półtora tysiąca nowych punktów ładowania, które pojawią się na mapie Polski w niecałe cztery lata. Jeszcze do końca tego roku wspomniana spółka zamierza włączyć do sieci 120 punktów ładowania oraz wymienić 60 stacji na mocniejsze.

W lutym br. firma ogłosiła otrzymanie wsparcia finansowego w wysokości 85 mln euro od nowych i obecnych inwestorów. Efektem tej najwyższej w Europie Środkowo-Wschodniej rundy inwestycyjnej w branży elektromobilnej, są opiewające na 330 mln zł plany dotyczące rozwoju sieci ładowania samochodów elektrycznych na kolejne lata – podkreśla spółka.

Rozwój sieci ładowania – 825 stacji do 2026 r.

GreenWay Polska zaznacza, że do 2026 r. wybuduje 825 stacji ładowania dysponujących 1,5 tys. punktami ładowania samochodów, z czego 70 stacji (120 punktów) powstanie jeszcze w tym roku. Plany te obejmują wyłącznie stacje własne, czyli te wybudowane i należące do spółki, która szacuje, że równolegle podłączy do sieci kolejnych kilkaset stacji partnerskich.

Również w tym roku, firma ma wymienić 60 stacji ładowania o mocy 50 kW na urządzenia o znacznie większej mocy. Większość nowych stacji instalowanych w publicznej sieci firmy będzie dysponowała mocą 150 kW, a tam, gdzie będą takie możliwości, mocą 200 kW. Jedynym wyjątkiem mogą być lokalizacje, gdzie nie ma możliwości instalowania ładowarek o takiej mocy ze względu na infrastrukturę energetyczną – przekonuje spółka.

Stacje ładowania o mocy 150 kW są obecnie naszym standardem dla nowych inwestycji, choć przewidujemy także instalowanie stacji o mocy 200 kW w wybranych lokalizacjach. Nauczeni dotychczasowymi doświadczeniami w zakresie potrzeb kierowców, w naszych planach rozwojowych uwzględniliśmy także huby ładowania, czyli miejsca, w których elektromoblini będą mieli do swojej dyspozycji co najmniej kilka punktów ładowania. Kilka tego typu obiektów mamy już uruchomionych, w przygotowaniu jest kilkadziesiąt kolejnych – tłumaczy Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Polska.

Rozwój sieci ładowania i oferta biznesowa

Firma podkreśla, że równolegle z działaniami mającymi na celu rozwój sieci ładowania, czyli zmierzającymi do rozbudowy publicznej sieci ładowania, rozwija także usługi z zakresu elektromobilności, adresowane dla biznesu. – Rynek rośnie i dojrzewa, a polskie firmy coraz częściej decydują się na elektryfikację floty. Oznacza to zupełnie nowe potrzeby biznesu. Rozwiniemy swą działalność usługową w obszarze elektromobilności, zapewniając firmom kompleksowe wsparcie w tej transformacji. Posiłkujemy się w tym zakresie doświadczeniami zdobytymi przy budowie naszej sieci. Obecnie jest to najszybciej rozwijająca się część naszego biznesu – komentuje prezes Czyżewski.

Na podstawie news.inntu.pl

fot. GreenWay Polska

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny