ponad 600 lamp

Wymienią ponad 600 lamp w gminie Murów

Ponad 600 lamp w gminie Murów, w powiecie opolskim, zostanie wymienionych przez firmę TAURON Nowe Technologie. Do końca roku wszystkie przestarzałe oprawy zostaną zastąpione lampami ledowymi. Murów to kolejny samorząd, który ze wsparciem TAURONA chce zaoszczędzić na zużyciu energii i zredukować ślad węglowy.

Powyżej 600 lamp sodowych wymienią na ledowe

Umowa podpisana przez gminę Murów i TAURON Nowe Technologie zakłada wymianę 634 starych sodowych opraw oświetleniowych na ledowe. Jak wskazuje przedsiębiorstwo energetyczne, przyniesie to realne oszczędności w rachunkach za zużycie energii elektrycznej. Szacuje się, że niespełna sześciotysięczna gmina zmniejszy zapotrzebowanie na energię potrzebną do oświetlenia ulicznego aż o 70%. W ujęciu rocznym daje to spadek z 255 tys. do 76 tys. kWh. Tauron zaznacza, że inwestycja ma przynieść także korzyść środowiskową – ograniczając emisję dwutlenku węgla o ok. 150 ton.– Umowa, którą podpisaliśmy z gminą Murów, to dowód na to, że rośnie świadomość samorządów dotycząca optymalizacji koszów ich prowadzenia: nie tylko tych dużych, ale i małych gmin wiejskich. Nie jest tajemnicą, że ceny energii elektrycznej rosną w ostatnich miesiącach dynamicznie – głównie z powodu droższych uprawnień do emisji CO2. Trzeba więc podejmować takie działania, które w znaczący sposób ograniczą zużycie energii. Dlatego wymiana opraw sodowych na LED to działanie, którego efekty gminny skarbnik odczuje już po pierwszym miesiącu użytkowania takiej instalacji – mówiPiotr Apollo, wiceprezes Zarządu TAURON Nowe Technologie.

Wymiana ponad 600 lamp to nie wszystko

Firma podkreśla przy tym, że oprócz mniejszego zapotrzebowania na energię elektryczną, lampy w technologii LED są też trwalsze od swoich tradycyjnych odpowiedników. Dodatkowo oświetlenie montowane w miejscowościach gminy Murów ma działać w technologii SMART, co oznacza, że system będzie dostosowywać natężenie światła do konkretnych warunków atmosferycznych. W godzinach nocnych (między 23:00 a 5:00), kiedy ruch na ulicach będzie zdecydowanie mniejszy, sterownik znacząco zredukuje moc lamp. Nie bez znaczenia pozostają też kwestie bezpieczeństwa i dbałości o środowisko – w przypadku uszkodzenia oprawy ledowej nie ma ryzyka emisji niebezpiecznych substancji chemicznych do atmosfery. Nowe lampy na terenie gminy Murów będą charakteryzowały się mocą od 18,5 do 75,5 W – dodaje TAURON

Dzięki tej inwestycji z jednej strony będziemy oszczędzać na zużyciu energii elektrycznej, a z drugiej podniesiemy poziom bezpieczeństwa naszych mieszkańców. Ledowe oprawy zaproponowane nam przez TAURON pozwolą, za pomocą odpowiedniego strumienia światła, doświetlić te miejsca, w których lampy sodowe nie do końca sobie radziły mówi Michał Golenia, wójt Gminy Murów. Jak dodaje, wymiana opraw sodowych na LED-y, to pierwszy krok w celu poprawy komfortu poruszania się po gminie w warunkach wieczornych i nocnych. Drugim będzie rozbudowa istniejącej sieci oświetleniowej na terenie Murowa i pobliskich miejscowości.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama