wymienią oświetlenie

Wymienią oświetlenie na LED-y

Bytom rozpoczyna projekt modernizacji oświetlenia drogowego. W jego ramach na energooszczędne oświetlenie LED-owe wymienionych zostanie 2230 opraw oświetleniowych.

Dzięki realizacji projektu w parku, na ulicach i placach Bytomia będzie jaśniej i bezpieczniej. Spadną też rachunki za energię elektryczną – zużycie prądu może zmniejszyć się nawet o połowę! – podkreśla Urząd Miejski w Bytomiu (UM).

9 kwietnia br. Mariusz Wołosz, prezydent miasta i Józef Butrym, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów podpisali umowę z firmą FBSerwis, która przeprowadzi modernizację oświetlenia drogowego w Bytomiu. Inwestycja obejmie m.in. montaż 2230 nowych opraw LED z systemem redukcji mocy. Projekt uwzględnia także demontaż i utylizację starych opraw oraz wymianę przewodów i wysięgników na słupach oświetleniowych. Koszt inwestycji wyniesie ok. 3,4 mln zł.

W Bytomiu wymienią oświetlenie – będzie proekologicznie, ekonomicznie i estetycznie

Będzie jaśniej i bardziej komfortowo. Ale też bezpieczniej – odczują to wszyscy mieszkańcy: zarówno spacerowicze w parku, jak i kierowcy. Nowe oświetlenie będzie doświetlało, ale nie oślepiało – mówi prezydent Wołosz.

Bytomski magistrat zaznacza też, że miasto zyska oszczędności. Koszty energii elektrycznej mają zmaleć z 535 tys. zł do 289 tys. zł rocznie. Wynika to z zastosowania nowoczesnych opraw LED-owych, ale także z redukcji mocy w godzinach późnonocnych, kiedy ruch samochodów i pieszych jest znikomy. Zużycie prądu zmniejszy się nawet o 47% – wylicza UM.

Zgodnie z naszymi kalkulacjami, koszty energii elektrycznej zmaleją o około 250 tys. zł rocznie. Zmaleją też koszty konserwacji oświetlenia drogowego. Do tego dochodzą argumenty ekologiczne: energooszczędność, trwałość zastosowanego rozwiązania oraz ograniczenie emisji CO2 – dodaje wiceprezydent Michał Bieda.

Co podkreśla UM, to fakt, że modernizacja ograniczy zjawisko tzw. zanieczyszczenia świetlnego (light pollution). Nowoczesne oprawy lepiej ukierunkowują bowiem stożek światła, co oznacza, że mniej światła z lamp ulicznych będzie świecić w okna mieszkańców.

LED-y zamiast pożółkłych kloszy

Jak wynika z przeprowadzonego audytu ekonomiczno-technicznego oświetlenia dróg, ulic i miejsc publicznych w Bytomiu, wiele opraw posiada pożółkłe klosze lub nie spełnia wymogów obecnej normy oświetleniowej. Lampy zamontowane są pod złym kątem i nierównomiernie rozmieszczone. Część opraw jest wyeksploatowana. Ten stan wkrótce się zmieni – zaznacza UM.

Łącznie na terenie Bytomia znajduje się 10,7 tys. punktów oświetleniowych, z czego ok. 7,5 tys. to punkty oświetleniowe firmy Tauron – do gminy należy 2870 lamp. – Modernizacja obejmie 2230 lamp, czyli prawie 80% miejskich punktów świetlnych – mówi dyrektor Butrym.

Środki na realizację modernizacji miejskiego oświetlenia w wysokości 508 tys. zł zostały zabezpieczone w budżecie miasta Bytom. O dofinansowanie w wysokości 2 mln 882 tys. zł miasto stara się z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) oś priorytetowa: IV. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM w Bytomiu

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)