Wymiana oświetlenia

Wymiana oświetlenia ulicznego z dofinansowaniem

Ponad 400 nowych lamp ledowych zastąpi stare oświetlenie uliczne w Białymstoku. Wymiana oświetlenia ulicznego zostanie przeprowadzona w tunelu gen. A. E. Fieldorfa Nila i w tunelu na skrzyżowaniu ul. gen. S. Sosabowskiego z ul. Wasilkowską. Miasto otrzymało dofinansowanie na ten cel z regionalnego programu operacyjnego. 22 września br. umowę w tej sprawie podpisał Przemysław Tuchliński, zastępca prezydenta Białegostoku – poinformował pod koniec września br. Urząd Miasta Białegostoku (UM).

W Białymstoku trwa wymiana oświetlenia ulicznego

Jak przekazał UM, w Białymstoku trwa wymiana oświetlenia ulicznego z opraw sodowych na energooszczędne – ledowe. W tegorocznym budżecie miasta przeznaczono na ten cel 8 mln zł. W tym roku wymienionych zostanie 4650 opraw. Prace zakończyły się już na ul. Pałacowej (na odcinku od ul. Ogrodowej do ronda Lussy), ul. Słonimskiej (na odcinku od ul. Ogrodowej do ul. Słonimskiej 4) i ul. Starobojarskiej. Wymiana opraw na tych ulicach kosztowała łącznie ponad 49 tys. zł. Zakończyły się też prace przy ul. Piastowskiej (od skrzyżowania ulic Mieszka I i Sybiraków do ronda Żołnierzy Wyklętych) oraz przy ul. Kazimierza Wielkiego. Od ronda Żołnierzy Wyklętych do ul. W. Raginisa. Koszt wymiany opraw w tych miejscach to ok. 940 tys. zł.

W trakcie realizacji jest wymiana oświetlenia w tunelu na skrzyżowaniu ulic gen. S. Sosabowskiego z Wasilkowską i tunelu gen. A. E. Fieldorfa „Nila”. Zakończenie prac zaplanowano na listopad br., a ich koszt to 2,76 mln zł. Znaczną część tej kwoty stanowi dotacja, jaką miasto uzyskało dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu Województwa Podlaskiego. Wysokość dofinansowania to 2,342 mln zł – przekazał ratusz.

– Dzięki modernizacji oświetlenia drogowego z opraw sodowych na oprawy ledowe nastąpi redukcja zużycia energii elektrycznej. Co nie tylko przyniesie korzyści finansowe miastu, ale także pozwoli na uzyskanie znaczących efektów ekologicznych – powiedział Przemysław Tuchliński.

Prawie 20 mln zł na wymianę oświetlenia ulicznego

Jak dodał magistrat, miasto ogłosiło już przetargi na kolejne ulice, a postępowania się toczą. Po ich rozstrzygnięciu prace będą prowadzone na ponad 30 kolejnych ulicach. Na przykład na Alei 1000-lecia Państwa Polskiego, ul. Produkcyjnej, gen. Kleeberga, W. Wysockiego, tzw. trasie generalskiej, Wasilkowskiej, Sienkiewicza, Legionowej, Świętokrzyskiej, Kaczorowskiego. Wartość tych prac oszacowano na 6,346 mln zł.

Miasto chce, by wymiana oświetlenia ulicznego została przeprowadzona na terenie całego Białegostoku – sukcesywnie, w zależności od możliwości finansowych. Do 2025 r. planuje wydać na ten cel łącznie 19,62 mln zł.

Na podstawie: bialystok.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu