innowacje energetyczne

Wyłonione innowacje energetyczne

Spośród uczestników regionalnej gali finałowej jury polskiej odsłony konkursu PowerUp! wyłoniło najlepszy start-up pracujący nad innowacjami w energii.

Jury wyłoniło zwycięzcę – firmę Solato oraz zdobywcę drugiego – Whittle Power Solutions – i trzeciego miejsca – firmę LeSSs.

Innowacje energetyczne w konkursie PowerUp

Zwycięzca krajowej edycji konkursu zaprezentował rozwiązanie mające na celu optymalizację pracy elektrycznych urządzeń grzewczych w inteligentnej sieci. System gromadzi i przetwarza dane pochodzące z urządzeń i dostarcza je do dostawcy energii niemal w czasie rzeczywistym. Pozwala to na oszczędności zarówno dla dostawców, jak i użytkowników podłączonych do sieci.

Z kolei firma, która zajęła drugie miejsce przedstawiła turbinę gazową dostarczającą ciepło i prąd dla domów jednorodzinnych. Z kolei firma LeSSs wystartowała w konkursie z inteligentnym system sterowania oświetleniem zewnętrznym za pomocą kamer HD. System tez zarządza poziomem światła w zależności od obecności osób w pobliżu lamp ulicznych.

Start-upy zaprezentowały różnorodne rozwiązania, ale widoczny jest trend „smart”, stawiający na oszczędzanie i optymalizację zużycia energii. Zwycięska firma Solato wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu, które widzimy na rynku energetycznym, a ich inteligenta sieć może pozwolić na duże oszczędności na bardzo szeroką skalę. Możliwość globalnego zastosowania była jednym z najważniejszych kryteriów branych pod uwagę przez jurorów – mówi Łukasz Świercz, business creation officer w InnoEnergy Central Europe, przewodniczący jury.

Do trzeciej edycji konkursu organizowanego przez InnoEnergy – największy europejski akcelerator w branży cleantech, przystąpiło niemal 160 start-upów z 23 krajów Europy Środkowej. Podczas regionalnej gali finałowej przed jury oraz inwestorami i przedstawicielami mediów, swoje innowacyjne rozwiązania zaprezentowało 8 najlepszych start-upów z Polski.

Naszą główną ideą jest połączenie wszystkich elektrycznych urządzeń grzewczych w domach w jeden duży organizm, który współpracuje z dostawcami prądu tak, by umożliwić korzystanie z energii elektrycznej w najbardziej optymalny sposób. Uważamy, że jeżeli pomysł jest dobry, a w jego realizację wkładamy całe serce i energię – to musi się udać. Trzeba próbować swoich sił w takich konkursach jak PowerUp! – komentują swoje zwycięstwo Piotr i Maciej Murawscy, reprezentujący firmę Solato.

Uczestnicy PowerUp! oceniani byli między innymi w kontekście świadomości biznesowej oraz potencjału zespołu i gotowości produktu.

W Budapeszcie o nagrody

22 listopada Solato stanie w szranki z laureatami pozostałych regionalnych odsłon konkursu w RaM Colosseum w Budapeszcie, gdzie powalczy o nagrody finansowe (20 000 Euro za pierwsze miejsce) oraz udział w prestiżowym akceleratorze Highway®, pomagającym przekształcać start-upy we wczesnej fazie rozwoju w dobrze prosperujące przedsiębiorstwa.

Na podstawie informacji nadesłanej przez InnoEnergy

fot. InnoEnergy

reklama

 

partner medialny

reklama