odpadów rolniczych

Wykorzystanie odpadów rolniczych posłuży produkcji OZE

Firma Axpo poinformowała, że wystartowała z projektem w Portugalii. Jego celem jest wykorzystanie odpadów rolniczych, które posłużą do produkcji energii odnawialnej.

Zakład biometanu będzie produkować energię z odpadów rolniczych

Jak podał Axpo, zakład biometanu ma produkować ponad 15 GWh energii z odpadów rolniczych rocznie. Całą produkcję ma zakupić i wprowadzić do portugalskiej sieci gazu ziemnego Goldenergy, spółka zależna Axpo, która jest jedynym dostawcą energii w kraju oraz sprzedaje wyłącznie zieloną energię elektryczną i gaz. Zakład powinien rozpocząć działalność pod koniec przyszłego roku.

Axpo Iberia i Goldenergy potwierdziły swoje wejście na dynamicznie rozwijający się rynek biometanu w Portugalii. Potwierdzeniem tym jest podpisanie umowy na budowę zakładu produkcyjnego w północnej Portugalii. Umowy została zawarta pomiędzy spółkami zależnymi Axpo, gminą Vila do Conde i lokalnym przedsiębiorstwem rolnym Teixeira do Batel. Axpo ma zbudować, uruchomić i obsługiwać zakład produkcji biometanu. Obiekt będzie wykorzystywał odpady rolnicze z gospodarstwa do produkcji „zielonego” gazu, neutralnego pod względem emisji dwutlenku węglu. Biometan ma być następnie wprowadzany do portugalskiej krajowej sieci gazowej.

Ambitne cele w zakresie biometanu dla Półwyspu Iberyjskiego

Pierwszy zakład Axpo służący produkcji biometanu w Portugalii ma zostać uruchomiony w czwartym kwartale 2025 r. Wysokości kosztów inwestycji to ok. 8 mln euro. Zakład ma się przyczynić do realizacji celu Axpo na 2030 r., jakim jest osiągnięcie rocznej produkcji biometanu na Półwyspie Iberyjskim w wysokości jednej terawatogodziny. Zgodnie z umową, Goldenergy ma zakupić wszystkie 15 gigawatogodzin rocznej produkcji zakładu podczas początkowej fazy inwestycyjnej projektu.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu