Wsparcie prosumentów i fotowoltaiki

Wsparcie prosumentów i fotowoltaiki

Ustawa zakładająca wprowadzenie jednolitej, wynoszącej 8% stawki VAT na domową fotowoltaikę oraz zwolnienie z podatku PIT dotacji z programu „Mój Prąd” czeka na podpis prezydenta, Andrzeja Dudy. Sejm zaakceptował poprawki Senatu, a Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej spodziewa się, że znowelizowane prawo wejdzie w życie w ciągu najbliższych kilku tygodni – zaznacza firma ML System, której Zarząd pozytywnie ocenia te zmiany legislacyjne.

Wsparcie prosumentów i fotowoltaiki z programu „Mój Prąd”

Zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych dotacji do instalacji, pochodzących z programu „Mój Prąd” uczynią inwestycję w fotowoltaikę jeszcze bardziej opłacalną z perspektywy prosumenta. Podobnie, jak wprowadzenie jednolitego, ośmioprocentowego VAT-u dla domowych instalacji. Dotychczas funkcjonujący podział na instalacje dachowe z niższą stawką oraz pozostałe, z wyższą, wynoszącą 23 proc., nie odpowiadał na potrzeby rynku. Liczymy, że znowelizowane prawo pozytywnie wpłynie na rozwój naszej oferty kierowanej do odbiorców indywidualnych – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Firma wskazuje też, że Instytut Energetyki Odnawialnej spodziewa się, iż w 2019 r. Polska znajdzie się na czwartym miejscu w Unii Europejskiej pod względem rocznych przyrostów nowych mocy fotowoltaicznych. Instytut szacuje ponadto, że na koniec bieżącego roku skumulowana, krajowa moc instalacji fotowoltaicznych może wynieść 1,5 GW.

Przy okazji firma ML System informuje, że dotychczas zamontowała panele fotowoltaiczne na dachach ponad 4 tys. domów. Łączna, zainstalowana w ten sposób moc to ponad 12 MW, co pozwala generować 7 mln zł oszczędności rocznie.

ML System przypomina, że budżet rządowego programu „Mój prąd” ma wynieść 1 mld zł, a pojedynczy prosument może ubiegać się o dofinansowanie w wysokości do 5 tys. zł. Przy zakładanej cenie instalacji rzędu 20 tys. zł spółka określa potencjał rynku na 4 mld zł.

Firma uruchomiła dedykowaną stronę internetową: mojprad.mlsystem.pl, gdzie zainteresowani dotacją z programu „Mój prąd” znajdą m.in. niezbędne informacje dotyczące inicjatywy rządowej oraz oferty ML System.

Na podstawie informacji nadesłanej przez ML System

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

partner merytoryczny