Zwiększyła produkcję energii z fotowoltaiki

Wien Energie zwiększyła produkcję energii z fotowoltaiki

Wiedeński dostawca energii, firma Wien Energie, w pierwszej połowie br. zwiększyła produkcję energii z fotowoltaiki o prawie 60%. Energia słoneczna może już pokryć zapotrzebowanie wszystkich gospodarstw domowych w centralnej wiedeńskiej dzielnicy Josefstadt – podało Centrum Prasowe Polskiej Agencji Prasowej (PAP) za Eurocomm-PR.

Wien Energie zwiększyła produkcję energii z fotowoltaiki o 60%

Od stycznia do końca czerwca br. Wien Energie wytwarzała więcej energii elektrycznej z energii słonecznej niż kiedykolwiek wcześniej. Największy austriacki producent energii elektrycznej ze słonecznej zwiększył swoją produkcję do 13800 MWh, czyli o prawie 60%, w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego. Wzrost ten ma wynikać głównie z ambitnego programu ofensywy solarnej Wien Energie. Od początku roku powstało lub jest w trakcie realizacji 27 nowych obiektów fotowoltaicznych dodaje PAP.

Nasz program ekspansji fotowoltaicznej przynosi owoce. Już teraz wytwarzamy tak dużo energii słonecznej wolnej od CO2, że moglibyśmy zaopatrywać w nią prawie wszystkie gospodarstwa domowe w Josefstadt – powiedział Michael Strebl, dyrektor zarządzający Wien Energie. – A to jest dopiero początek: energia słoneczna jest niezbędna do poprawy ochrony klimatu w mieście. W drugiej połowie roku mamy już zaplanowane kolejne projekty solarne o mocy ponad 10 MW. Dach po dachu, powierzchnia po powierzchni, zamieniamy Wiedeń w miasto słońca – dodał. Projekt jest elementem programu „Wiedeń jako miasto neutralne pod względem emisji CO2”.

Wien Energie zwiększyła produkcję energii z fotowoltaiki, ale systemy dachowe nie wystarczą

Wien Energie eksploatuje obecnie ok. 230 systemów fotowoltaicznych, z czego 27 to elektrownie słoneczne będące własnością obywateli. Ponad 80% systemów znajduje się obecnie na dachach. – Same systemy dachowe nie pozwolą na osiągnięcie celów klimatycznych. Rozbudowa na otwartych przestrzeniach jest zatem niezbędna – zaznaczył jednak dyrektor Strebl.

Jak zaznacza PAP, w zeszłym roku Wien Energie zbudowała pierwszy projekt fotowoltaiki rolniczej w Austrii, a kolejny projekt łączący systemy fotowoltaiczne z wykorzystaniem w rolnictwie ma być zaprezentowany w roku bieżącym pod koniec lata.

Do 2030 r. Wien Energie chce produkować energię słoneczną o mocy 600 MW. To wystarczy, aby zaopatrzyć w nią 250 tys. gospodarstw domowych lub na przykład dwa miasta, takie jak Graz i Linz łącznie. W ciągu najbliższych dziesięciu lat firma zainwestuje w ten obszar pół miliarda euro.

Na podstawie centrumprasowe.pap.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner merytoryczny