„Wielkie Wyzwanie: Energia”

„Wielkie Wyzwanie: Energia” – nabór zakończony!

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) poinformowało, że zakończyło nabór do konkursu pn. „Wielkie Wyzwanie: Energia”. To według NCBiR, pierwsza taka inicjatywa w Polsce, a do pierwszego etapu zgłosiło się ponad 180 drużyn projektowych. Teraz – jak zaznacza Centrum – uczestnicy muszą opracować prototyp urządzenia do przekształcania, w możliwie najefektywniejszy sposób, energii wiatru w energię elektryczną. Mają to być kompaktowe, ciche urządzenia do zastosowań indywidualnych i domowych. Dla najlepszego projektu przewidziano nagrodę w wysokości miliona złotych, a inicjatywa realizowana jest z dofinansowaniem ze środków pochodzących z funduszy europejskich.

„Wielkie Wyzwanie: Energia” – odpowiedź na ważny problem społeczny

„Wielkie Wyzwanie: Energia” jest technologiczną odpowiedzią na ważny problem społeczny. Chodzi o zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w krajowym zużyciu energii. W inicjatywie realizowanej dzięki środkom funduszy europejskich wezmą udział zespoły złożone z: naukowców, przedsiębiorców, studentów i „garażowych” pasjonatów – tłumaczy NCBiR.

Zadaniem śmiałków, którzy przystąpili do Wielkiego Wyzwania, jest doprowadzenie swoich pomysłów do etapu prototypu o określonych w „Podręczniku Uczestnika” parametrach. Każdy z nich musi się składać z siłowni wiatrowej, a więc urządzenia lub zespołu urządzeń przekształcających energię kinetyczną wiatru na energię elektryczną i podłączonego do niej magazynu energii. Celem tej inicjatywy jest stymulowanie powstawania i rozwijania przełomowych technologii w obszarze instalacji małogabarytowych, wydajnych urządzeń energetyki wiatrowej, wykorzystujących siłownie wiatrowe i magazyny energii – tłumaczy Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBiR.

„Wielkie Wyzwanie: Energia” – wstępna selekcja i ćwierćfinał

W celu weryfikacji postępu prac, uczestnicy zobowiązani są do dostarczenia do NCBiR trzyminutowych filmów, a jeżeli ich nie prześlą do 21 grudnia zostaną zdyskwalifikowani. W przekazanych materiałach drużyny będą musiały opowiedzieć o koncepcji swojego rozwiązania, zaprezentować prototyp lub jego komponenty albo inne ważne informacje dotyczące projektu, które zobrazują zaawansowanie prac. Następnie do 31 marca 2021 r., załogi będą musiały zaprezentować działanie swoich prototypów w podobnych nagraniach ćwierćfinałowych. Zespoły przedstawią w nich sposób działania urządzenia dowodząc, że jest ono w stanie przekształcić energię kinetyczną wiatru oraz oddać energię elektryczną w warunkach bezwietrznych. W tym etapie rozpocznie się prawdziwa rywalizacja, gdyż do kolejnej fazy zmagań zakwalifikuje się czterdzieści najlepszych zespołów.

„Wielkie Wyzwanie: Energia” – półfinał i finał

Półfinał konkursu „Wielkie Wyzwanie: Energia” ma się odbyć 13 sierpnia przyszłego roku i polegać ma na przeprowadzeniu testu działania urządzenia w warunkach sztucznego wiatru, wiejącego ze zmienną prędkością. Każdy prototyp zostanie podłączony do aparatury pomiarowej dostarczonej uczestnikom przez organizatora. W tym etapie, wyścig do finału nabierze rumieńców, ponieważ do ostatniej fazy konkursu zakwalifikuje się jedynie dziesięć drużyn. Od momentu rozpoczęcia półfinału, jury zmagań wytypuje trzy projekty o największym potencjale w kategorii „wzornictwo”. Zwycięży w niej zdobywca największej liczby głosów publiczności.

Finał zawodów odbędzie się 14 sierpnia 2021 r., na stadionie PGE Narodowy, gdzie będzie można obserwować decydującą fazę rywalizacji. W celu zwizualizowania wyniku pomiaru, prototypy zostaną podłączone do pompy, która napędzana energią wytworzoną przez urządzenia z zasymulowanego wiatru, zostanie wykorzystana do napełnienia pustego zbiornika wodą. Finałowa rozgrywka potrwa maksymalnie 6 godzin, a drużyna, która najlepiej poradzi sobie z zadaniem i jako pierwsza napełni zbiornik, zostanie zwycięzcą wyzwania i wygra milion złotych!

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. NCBiR