taksówki elektryczne

Wiedeń inwestuje w taksówki elektryczne

W celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i dalszej poprawy jakości życia w mieście, Wiedeń inwestuje w taksówki elektryczne. W ciągu najbliższych dwóch lat łącznie osiem postojów taksówek i 56 pojazdów taxi w austriackiej stolicy zostanie wyposażonych w nową technologię ładownia opracowaną przez austriacką firmę Easelink. Do 2025 r. wszystkie taksówki w Wiedniu powinny przejść na napęd elektryczny – podała Polska Agencja Prasowa (PAP).

Kierunek zmian w mobilności – taksówki elektryczne i infrastruktura ich ładowania

Jak wskazała PAP, w Wiedniu i Grazu ruszył pilotażowy projekt budowy infrastruktury do ładowania elektrycznych taksówek, który wyznacza kierunek zmian w mobilności. W ramach projektu osiem postojów taksówek i 56 pojazdów taxi w Wiedniu zostanie wyposażonych w technologię Matrix Charging, opracowaną przez firmę Easelink. Zamiast podłączać elektryczny samochód do punktu ładowania za pomocą kabla, pojazd wyposażony w tzw. złącze na podwoziu, będzie podłączany do płyty ładującej na postoju taksówek poprzez naciśnięcie jednego przycisku. Zaletą tego rozwiązania jest, to że kierowca nie musi wychodzić z pojazdu, ani szukać stacji ładowania.

Rewolucja w mobilności i taksówki elektryczne

Z wiadomości podanej przez PAP wynika, że omawiany projekt jest przedsięwzięciem unikalnym na skalę międzynarodową i odgrywa pionierską rolę w rewolucji mobilnościowej w dużych miastach. Mimo że, pierwsze e-taksówki zostały uruchomione w Wiedniu w 2016 r., większość floty samochodów nadal jest napędzana w sposób tradycyjny. W austriackiej stolicy 99% taksówek to nadal samochody z silnikiem diesla lub na benzynę. Najpóźniej jednak do 2025 r. w Austrii mają być rejestrowane wyłącznie taksówki z napędem zeroemisyjnym.

taksówki elektryczne

Za budowę infrastruktury ładowania e-taksówek i zarządzanie nią w Wiedniu odpowiada miejskie przedsiębiorstwo energetyczne „Wien Energie”. Elektryczne taksówki będą ładowane energią elektryczną wytwarzaną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii – powiedział Michael Strebl, dyrektor generalny firmy.

Pokazać, że zrównoważona mobilność jest możliwa

Peter Hanke, członek zarządu miasta ds. finansów i gospodarki, zwrócił natomiast uwagę, że austriacka stolica jest liderem w dziedzinie ochrony klimatu i wyjaśnił, że Wiedeń i jego mieszkańcy skorzystają na projekcie zmiany taksówek, ponieważ dzięki niemu zmniejszy się emisja i poziom hałasu oraz poprawi się jakość powietrza w mieście.

Dzięki zautomatyzowanemu systemowi ładowania na postoju, taksówkarze będą mogli w przyszłości łatwo doładowywać swoje pojazdy elektryczne podczas oczekiwania. Chcemy pokazać, że zrównoważona mobilność jest możliwa i chcemy zachęcić inne branże do tego samego – powiedział z kolei Walter Ruck, prezes Wiedeńskiej Izby Handlowej.

Na podstawie pap-mediaroom.pl (źródło: Eurocomm-PR)

fot. Wien Energie/FOTObyHOFER/Christian Hofer

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny