Wiaty przystankowe z panelami fotowoltaicznymi

Wiaty przystankowe z panelami fotowoltaicznymi

Zarząd Komunikacji Miejskiej Gdynia (ZKM) ustawił cztery „inteligentne” wiaty przystankowe, które korzystają z paneli fotowoltaicznych, e-papierowych ekranów z aktualizowanym na bieżąco rozkładem jazdy czy adaptacyjnego oświetlenia – poinformował Urząd Miasta Gdyni (UM).

Cztery wiaty przystankowe z panelami fotowoltaicznymi stanęły w Gdyni

Gdyński magistrat zaznacza, że cztery nowe wiaty dają dużo więcej możliwości niż tylko schronienie przed deszczem, bowiem korzystają z nowych technologii zasilanych z odnawialnego źródła energii (OZE), gdyż na ich dachu znajdują się panele fotowoltaiczne. Pozyskana dzięki nim energia jest magazynowana, przez co wiata jest samowystarczalna energetycznie. Rozwiązanie to daje podróżnym czekającym na autobus możliwość skorzystania z ładowarki, zarówno indukcyjnej, jak i z klasycznym wejściem USB do telefonu. Energia zasila także ekrany e-papierowe z rozkładem jazdy, który jest aktualizowany i zawiera informacje o zmianach oraz utrudnieniach, a także adaptacyjne oświetlenie uruchamiające się po wykryciu użytkownika, którego poziom natężenia światła dopasowuje się do pogody i pory dnia.

Przy wdrażaniu tej innowacji przyświeca nam idea Smart City. Dziś komunikacja miejska to już nie tylko podróż z punktu A do punktu B, pasażerowie cenią sobie komfort. Podróż zaczynamy już na przystanku, gdzie teraz dajemy możliwość naładowania telefonu przez indukcyjną ławkę oraz pełną, dynamiczną informację pasażerską – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Bezemisyjne i inteligentne wiaty przystankowe z panelami fotowoltaicznymi

Wykorzystanie energii słonecznej sprawia, że wiaty są bezemisyjne – zaznacza UM. Technologia pomoże też w ich codziennej obsłudze – aktualizowanie np. rozkładów jazdy będzie odbywać się z jednego miejsca. Dodatkowo dzięki ekranom pasażerowie nie spotkają się już z sytuacją, gdy przez zerwanie kartki nie zobaczą rozkładu. W konstrukcji użyto też szkła hartowanego, które ma być odporne na akty wandalizmu.

Inteligentne wiaty solarne łączą estetykę nowoczesnego designu, wpływającą bezpośrednio na wizerunek miasta z szeregiem funkcjonalności dla ich użytkowników. Każda z wiat podpięta jest do zdalnego panelu zarządzania, w którym dostępne są informacje na temat działania paneli fotowoltaicznych, akumulatorów, czy też ogólnego użytkowania wiaty. Panel sterowania zapewnia też możliwość zdalnego zarządzania wyświetlaczami czy oświetleniem – wyjaśnia Hubert Kołodziejski, dyrektor ZKM.

Na podstawie www.gdynia.pl

fot. ZKM Gdynia/UM Gdyni

reklama

reklama

 

partner merytoryczny