Standard Zielonego Budynku

Przyjęto Warszawski Standard Zielonego Budynku

Urząd m.st. Warszawy (UM) poinformował, że stolica przyjęła Standard Zielonego Budynku. Dzięki niemu budownictwo ma stać się bardziej efektywne energetycznie i ekologiczne. Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce, które wdrożyło takie rozwiązanie.

Czym jest Warszawski Standard Zielonego Budynku?

Warszawski Standard Zielonego Budynku to zbiór wytycznych opracowanych dla miejskich budynków w stolicy. Ich wdrożenie ma sprawić, że obiekty będą bardziej przyjazne dla środowiska oraz tańsze w utrzymaniu. Wśród wytycznych znalazło się m.in. ponowne wykorzystanie wód opadowych w instalacjach budynku, zastosowanie OZE czy przyjazne dla środowiska oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne. Rozwiązania mają pozwolić obniżyć koszty zużycia energii.

Wiemy, jak wysokie potrafią być koszty utrzymania budynków, szczególnie te związane z energią. Dlatego m.in. inwestujemy w termomodernizację naszych obiektów, a na kolejnych dachach montujemy panele fotowoltaiczne. Warszawski Standard Zielonego Budynku idzie o krok dalej. Już na etapie projektowania podpowie miejskim inwestorom, jakie rozwiązania warto zastosować, by powstające obiekty były efektywne energetycznie i – dzięki temu – tańsze w utrzymaniu. Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce oraz jednym z nielicznych w Europie i na świecie, które przyjęło tak kompleksowy dokument wspierający zielone budownictwo – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Standard dla nowych, miejskich inwestycji

Największym źródłem emisji gazów cieplarnianych w Warszawie jest produkcja energii cieplnej i elektrycznej, wykorzystywanej na potrzeby budynków. Standard ma dotyczyć tylko nowych inwestycji, które realizuje miasto. Jak podał UM, Warszawa liczy, że zaproponowane rozwiązania wpłyną również na sposób realizowania inwestycji w sektorze prywatnym.

Zwłaszcza w gorące dni, doceniamy zieleń w mieście – w szczególności wysokie drzewa. Zatrzymują one wodę, dają cień i chłodzą, a tym samym komfort życia mieszkańców zdecydowanie się poprawia. A co ma zapewnić Warszawski Standard? Nie tylko zieleń w otoczeniu budynków, ale także odpowiednią temperaturę wewnątrz, optymalny dostęp światła dziennego czy wygodne rozwiązania architektoniczne, bo zależy nam na przestrzeniach przyjaznych mieszkańcom – podkreśliła Magdalena Młochowska, koordynator ds. zielonej Warszawy.

Warszawski Standard Zielonego Budynku – jaki ma cel?

Warszawa chce, by miejskie budynki były przyjazne dla klimatu, ale też efektywne energetycznie. Magistrat przekazał, że mają w jak największym stopniu korzystać z OZE i zużywać jak najmniej energii. Powinny też retencjonować wodę deszczową i być otoczone jak największą ilością zieleni. Warszawski Standard Zielonego Budynku promuje nowe podejście do projektowania budynków – bardziej ekologiczne, innowacyjne i zrównoważone. Ma również zmniejszać potencjalne koszty ich eksploatacji w zmienionych warunkach klimatycznych.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu