energetyki wiatrowej

Podpisany list intencyjny ważnym krokiem w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Urząd Miasta Szczecin (UM) przekazał informację o podpisaniu listu intencyjnego ws. zacieśnienia współpracy Miasta Szczecin i firmy Windar Polska. W mieście powstanie kolejny zakład produkcyjny. Magistrat zaznaczył, że jest to kolejny krok w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Szczecinie.

Firmy z branży energetyki wiatrowej lokują swoje fabryki w Szczecinie

W Szczecinie swoje fabryki lokują najwięksi światowi gracze w branży związanej z produkcją komponentów do elektrowni wiatrowych. Jednym z nich jest firma Windar. 22 maja podpisano list intencyjny o nawiązaniu współpracy.

To jest przyszłość, której częścią jesteśmy. Biznes rozwija się tam, gdzie są źródła energii, dlatego będziemy wspierać ten projekt dla dobra naszej gospodarki – powiedział Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Miasto Szczecin zadeklarowało, że będzie współpracowało z inwestorem w zakresie stworzenia dogodnych warunków infrastrukturalnych i prawnych dla budowy fabryki, a także w procesie pozyskiwania przez nią pracowników. Samorząd będzie wspomagać firmę Windar we współpracy z lokalnymi społecznościami, podmiotami publicznymi oraz instytucjami.

Rozważaliśmy różne lokalizacje, ale zaangażowanie i wsparcie władz zadecydowało o tym, że wybraliśmy właśnie Szczecin. Przed nami ogromne wyzwanie, które oznacza zarówno wsparcie transformacji energetycznej Polski i jednocześnie wzmocni pozycję naszej firmy w Europie – powiedział Orlando Alonso Villaron, prezes Windar Renovables.

Pierwsza fabryka Windar w Polsce

Firma Windar jest globalnym podmiotem działającym w sektorze odnawialnych źródeł energii. Jak przekazał UM, posiada zakłady produkcyjne na całym świecie. Szczecińska fabryka będzie pierwszą fabryką inwestora w Polsce. Będą tam produkowane najnowszej generacji morskie wieże wiatrowe. Oprócz fabryki, w granicach Portu Morskiego Szczecin powstanie plac magazynowy. W styczniu br. firma Windar podpisała z Zarządem Portów Szczecin i Świnoujście ostateczną umowę dzierżawy terenów położonych na Ostrowie Grabowskim. Windar zadeklarował, że rozpocznie działalność w Polsce rozpocznie w pierwszej połowie 2026 roku. W związku z inwestycją firma planuje zatrudnić przynajmniej 450 osób. Wartość przedsięwzięcia po stronie inwestora szacowana jest na 70 mln euro.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot.???

Partner Portalu

Partner Portalu