W Estonii powstaje pierwsza ogólnokrajowa dolina wodorowa

W Estonii tworzy się pierwsza ogólnokrajowa dolina wodorowa – Hydrogen Valley Estonia. W porozumieniu biorą udział czołowe estońskie firmy, organizacje i podmioty naukowe, w tym Eesti Energia – poinformowała spółka Enefit. Dolinę wodorową będą tworzyć również Alexela, port w Tallinie, Uniwersytet w Tartu i Estońskie Stowarzyszenie Wodorowe. Celem projektu jest wykreowanie lokalnego systemu energetycznego w kierunku bardziej zrównoważonego, wykorzystując do tego technologie wodorowe.

Estońska ogólnokrajowa dolina wodorowa – unikatowy projekt w skali świata

Jak informuje spółka Enefit, Estońska Dolina Wodorowa ma być pierwszą na świecie ogólnokrajową doliną wodorową. Estonia dąży do przejścia na 100% energii odnawialnej do 2030 r. Uruchomienie nowych jednostek produkcyjnych i rozwiązań dystrybucyjnych w ciągu najbliższych lat napędzi wzrost gospodarczy kraju.

– W nadchodzących dekadach to właśnie wodór będzie jednym z kluczowych surowców przyczyniających się do zielonej transformacji. Estońska Dolina Wodorowa ma przyśpieszyć wszechstronny rozwój przemysłu wodorowego i ustanowić pierwszą na świecie ogólnokrajową dolinę wodorową. To ambitny projekt o ogromnym potencjale, który ma szansę zauważalnie przyśpieszyć rozwój gospodarki wodorowej w Estonii – tłumaczy Raine Pajo, członek Zarządu Eesti Energia.

Zdaniem spółki Enefit, wodór to czysta alternatywa dla węglowodorów. Produkuje się go m.in. przetwarzając gaz ziemny. Można również skorzystać z procesu zgazowania węgla (wodór szary) albo metod wychwytywania dwutlenku węgla (wodór niebieski). Najbardziej przyjaznym środowisku sposobem produkcji wodoru jest elektroliza. W tym procesie pod wpływem energii elektrycznej z wody powstaje wodór i tlen.

Wodór odgrywa kluczową rolę w zielonej transformacji.

Dolina wodorowa atrakcyjna również dla Polski

Jak podała spółka Enefit, w Polsce istnieje już osiem dolin wodorowych rozlokowanych w różnych województwach. Ich celem jest rozwój regionalnych rynków wodoru w naszym kraju. Proces obejmuje produkcję, przesył, magazynowanie oraz zastosowanie wodoru w różnych sektorach gospodarki. Doliny wodorowe pełnią rolę demonstratorów polskich technologii wodorowych.

W połączeniu z potencjałem rodzimych przedsiębiorstw polskie doliny wodorowe mają na celu stworzenie nowej gałęzi gospodarki – dodała spółka Enefit.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Enefit

Partner Portalu

reklama

 

partner merytoryczny