Używane hybrydy

Używane hybrydy dla krakowskiego MPK

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie (MPK) poinformowało, że od 4 października br. mieszkańcy sąsiadujących z Krakowem gmin będą mogli korzystać z dziewięciu autobusów hybrydowych.

Są to czteroletnie autobusy, wcześniej wykorzystywane w Skandynawii, wyprodukowane przez firmę Solaris Bus & Coach.

Używane hybrydy ze Skandynawii

To pierwszy taki zakup w Krakowie, a pojazdy zostały sprowadzone z myślą o komforcie osób, które podróżują na dłuższych trasach do podkrakowskich miejscowości – informuje MPK.

Ze względu na przeznaczenie autobusy są nietypowo wyposażone w porównaniu z dotychczas kupowanymi autobusami do obsługi linii miejskich. Będą one posiadać m.in. dwie pary drzwi oraz wysokie, miękkie fotele z zagłówkami i z pasami bezpieczeństwa dla pasażerów. W środku będzie także sporo miejsc siedzących, bo 35. W sumie w jednym autobusie może jednocześnie podróżować prawie 90 pasażerów.

Wszystkie autobusy będą niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej złożony z głosowego zapowiadania przystanków i tablic elektronicznych. Oprócz tego posiadają monitoring i automaty biletowe. Nowe autobusy będą nie tylko komfortowe dla pasażerów, ale także przyjazne dla środowiska – przekonuje MPK.

Napęd hybrydowy, dzięki wykorzystaniu silnika elektrycznego m.in. podczas zatrzymania na przystankach, zmniejsza zużycie paliwa, a tym samym ogranicza emisję zanieczyszczeń.

Koszt zakupu jednego autobusu to 730 000 zł netto.

Przy okazji krakowski przewoźnik zaznacza, że obecnie Kraków posiada już 22 autobusy hybrydowe. W tym roku planowana jest jeszcze dostawa do Krakowa 12 autobusów hybrydowych marki Volvo. Dzięki temu w Krakowie będą 34 autobusy z takim napędem.

Na podstawie informacji nadesłanej przez MPK w Krakowie

fot. MPK w Krakowie