Koalicja Klimatyczna oraz pozostali sygnatariusze listu skierowanego do premier Ewy Kopacz apelują m.in. o utrzymanie tzw. poprawki prosumenckiej w nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, w wersji przyjętej przez Sejm. Ministerstwo Gospodarki chce wprowadzić bowiem zmiany na niekorzyść obywateli.

Na początku tego roku Sejm wprowadził do ustawy o OZE mechanizm taryf gwarantowanych dla mikroelektrowni OZE o mocach do 10 kW. Dzięki niej produkowanie „czystej” energii miało się obywatelom opłacać, co przyczyniłoby się do rozwoju nowoczesnych technologii w sektorze energetycznym i zwiększenia efektywności tego rynku. Niestety, Ministerstwo Gospodarki już zaczęło pracować nad nowelizacją ustawy. Początkowo miała ona jedynie usunąć wątpliwości interpretacyjne, jednak zmiany zaproponowane przez resort są dużo poważniejsze. Nowelizacja wprowadza szereg barier biurokratycznych (kary, kontrole, limity, obowiązki obliczeniowe), które sprawiają, że inwestycja w mikroinstalacje OZE staję się dla przeciętnego obywatela nieopłacalna i wręcz niebezpieczna. Tego typu „wsparcie” bardziej zniechęci ludzi do inwestowania niż ich do tego zachęci.
Sygnatariusze listu twierdzą, iż szybki rozwój gospodarki niskoemisyjnej, efektywnej energetycznie i wykorzystującej OZE nie będzie możliwy, bez wprowadzenia odpowiednich mechanizmów wsparcia dla energetyki prosumenckiej. Apelują zatem o transparentny proces legislacyjny, zaznaczając, że rząd nie może zignorować wyników konsultacji społecznych. Nowelizacja powinna zostać poparta rzetelnymi, publicznie dostępnymi analizami i uczciwą debatą na temat planów rozwoju energetyki w Polsce. Konieczne jest również powołanie Rządowej Rady ds. Energetyki Obywatelskiej, która będzie „bezstronnie monitorowała system wsparcia energetyki odnawialnej, wspomagała rozwój energetyki rozproszonej i inicjowała działania na rzecz najmniejszych producentów energii z OZE – prosumentów, a także uczestniczyła w procesie transformacji polskiej energetyki”.
Wśród sygnatariuszy znajdują się organizacje gospodarcze reprezentujące producentów i usługodawców sektora efektywnej, odnawialnej i rozproszonej energetyki oraz organizacje ekologiczne. Są to m.in. Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, Instytut Energetyki Odnawialnej, Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, Polska Korporacja Techniki SGGiK, Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki i Koalicja Klimatyczna.












