Umowa na budowę

Umowa na budowę nowego gazowego układu wysokosprawnej kogeneracji

Spółka Energetyka Cieplna Opolszczyzny w Opolu (ECO) poinformowała, że stawia kolejny ważny krok w kierunku zmiany proporcji w miksie paliwowym opolskiego systemu ciepłowniczego. 19 lutego 2021 r. została podpisana umowa na budowę nowego gazowego układu wysokosprawnej kogeneracji w Opolu.

Umowa na budowę nowego gazowego układu wysokosprawnej kogeneracji by zmniejszyć zużycie węgla i emisję CO2

Umowa na budowę nowego gazowego układu wysokosprawnej kogeneracji została zawarta pomiędzy spółką ECO Kogeneracja i zwycięzcą postępowania przetargowego na wykonanie układu, czyli konsorcjum firm ELEMONT i KWE AB ENERGY Polska.

Jak podaje ECO, inwestycja warta ponad 34 mln zł zostanie dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Wsparcie w wysokości 50% całej inwestycji jest możliwe w ramach realizacji Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, pozostałe koszty pokryje spółka ECO Kogeneracja.

Produkcja energii elektrycznej i ciepła w tym układzie, pozwoli zmniejszyć zużycie węgla o ponad 5,4 tys. ton, w porównaniu do produkcji w tradycyjnych węglowych układach – wskazuje ECO i dodaje, że emisja CO2 będzie mniejsza, w porównaniu z układem oddzielnej produkcji ciepła i energii elektrycznej o prawie 43,2 tys. ton w skali roku. Moc elektryczna nowego źródła w Opolu wyniesie 8 MW, a moc cieplna źródła 7,8 MW.

Umowa na budowę nowego gazowego układu – kontynuacja inwestycji w kogenerację

Opolski koncern ciepłowniczy przypomina, że pierwszy układ kogeneracyjny stanął w Opolu przy ul. Harcerskiej 15 już pod koniec lat 90. XX w. W 1999 r. konfigurację opolskiego źródła zasiliła kogeneracyjna turbina gazowa o mocy elektrycznej 7,3 MW i cieplnej 14,2 MW. Gazowe układy kogeneracyjne Grupy ECO pracują również w Malborku, Tarnobrzegu, Kutnie i Oleśnie, a w budowie są tego typu układy w Jeleniej Górze, Nowej Soli, Żaganiu i Żarach.

Przy okazji ECO wskazuje, że „Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku”, wyznaczając ramy transformacji energetycznej, która ma prowadzić do stopniowego dochodzenia do neutralności klimatycznej, promuje kogeneracyjne układy gazowe. Są to bowiem źródła energii klasyfikowane przez ekspertów jako te o możliwie najniższej emisyjności.

Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola powiedział, że inwestycja ECO to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Opola. Podkreślał, że ECO jest dwa kroki przed innymi, bo działania inwestycyjne w zakresie modernizacji i unowocześnień podjęła na tyle wcześnie, że obecne zmiany w prawie nie mają wpływu na jej bieżące funkcjonowanie.

Prace nad inwestycją w Opolu ruszą niebawem, a oddanie do użytku nowego układu kogeneracyjnego planowane jest w ostatnim kwartale 2022 r. – dodaje ECO.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. ECO

reklama

reklama

 

reklama

partner merytoryczny

reklama

reklama