15 autobusów elektrycznych

Umowa na 15 autobusów elektrycznych dla Częstochowy

15 autobusów elektrycznych zakupi Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie (MPK) do końca 2020 r. Za 48 mln zł dostarczy je firma Autosan, która wygrała przetarg – poinformował Urząd Miasta Częstochowy (UM), który zaznaczył również, że zakupione „elektryki”, bez ładowania, będą mogły przejechać 240 km.

15 autobusów elektrycznych firmy Autosan i infrastruktura ich ładowania za ok. 48 mln zł

W siedzibie częstochowskiego MPK 10 września została podpisana umowa, na mocy której do końca br. tabor miejskiego przewoźnika wzbogaci się o 15 autobusów elektrycznych. Dostawę 12-metrowych autobusów zapewni firma Autosan, wyłoniona w postępowaniu przetargowym, która za wyprodukowanie pojazdów wraz z infrastrukturą do ładowania i długoterminowy najem całości na 7 lat otrzyma ok. 48 mln zł brutto.

Odpowiednie dokumenty pozwalające na finalizację zamówienia zostały podpisane przez Eugeniusza Szymonika, prezesa Autosanu oraz, Mariusza Sikorę, prezesa MPK i Roberta Madeja, jego zastępcę – wskazuje częstochowski magistrat.

15 autobusów elektrycznych SANCITY 12LFE z zasięgiem 240 km na jednym ładowaniu

Częstochowski UM dodaje, że w ramach testów przygotowujących, demonstracyjny egzemplarz elektrycznego Autosanu wozi częstochowskich pasażerów już od dwóch tygodni. Oprócz przestronnego wnętrza, bogatego wyposażenia i zeroemisyjnego napędu, najbardziej charakterystyczny dla tych autobusów będzie zasięg, jaki osiągną na jednym ładowaniu – podkreśla magistrat i dodaje, że będzie to ok. 240 km. Ma to pozwolić na eksploatację nowego taboru na zdecydowanej większości tras linii MPK.

Powołując się na informacje producenta, UM podaje, że zeroemisyjne SANCITY 12LFE przeznaczone dla Częstochowy wyposażone zostaną w silniki TM4 i baterie firmy IMPACT oraz system kondycjonowania baterii. Ładowanie odbywać się będzie za pomocą ładowarek typu plug-in firmy ENIKA. Pojazdy będą klimatyzowane i wyposażone w niezbędne dla nowoczesnych autobusów miejskich urządzenia.

15 autobusów elektrycznych w ramach programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie”

Jak zaznacza UM, zawarty kontrakt jest elementem programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie”, zgodnego z kierunkiem rozwoju taboru komunikacji publicznej wytyczonym w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Jest też realizacją istotnego zakresu niedawnej ugody z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), dotyczącej uzyskania przez MPK zakładanego wcześniej efektu ekologicznego. Magistrat przypomina, ż efektu tego nie udało się uzyskać przez gazowo-elektryczne hybrydy zamówione przez MPK dzięki środkom z programu NFOŚiGW „Gazela”. Prototypowe autobusy okazały się wadliwe i są w większości unieruchomione. Proces ich naprawy, po niełatwym dialogu technicznym prowadzonym przez MPK, dopiero niedawno się rozpoczął. Partnerem jest tu także Autosan, który z powodzeniem udoskonalił konstrukcję jednej z hybryd – podkreśla UM.

Na podstawie www.czestochowa.pl

fot. UM Częstochowy

reklama

reklama

 

reklama