Ultralekkie moduły i innowacyjne szkło fotowoltaiczne

Ultralekkie moduły i innowacyjne szkło fotowoltaiczne

Działająca na rynku fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV), spółka ML System, poinformowała, że rozpoczęła pilotażową produkcję ultracienkich żaluzji (tzw. lameli). Działania te prowadzone są w ramach projektu Ultra PV. Jak podkreśla firma, jeszcze w tym roku ultralekkie lamele znajdą zastosowanie na budynku dydaktycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Równocześnie spółka zaznacza, że zgodnie z planem przebiega, realizowana w ramach innego projektu – Quantum Glass Budowa – budowa hali produkcyjnej. Budynek fabryki ma zostać oddany do użytku jeszcze w tym roku.

Ultralekkie moduły i innowacyjne szkło fotowoltaiczne – projekty zgodnie z założeniami

Wdrożenie ultralekkich modułów fotowoltaicznych jest kolejnym, ważnym etapem rozwoju spółki. Cieszymy się, że Uniwersytet Jagielloński dostrzega wartość dodaną naszych produktów, które przyczynią się do poprawy jakości powietrza w Krakowie – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Lamele zostaną zamontowane na elewacji biblioteki i pomieszczeń dydaktycznych przy ul. Reymonta w Krakowie. W ramach inwestycji, ML System dostarczy 1440 lamel, w rozmiarach 1350 mm x 380 mm. Łączna moc instalacji to blisko 100kW. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Hochtief. Spółka zaznacza, że to nie pierwsza jej realizacja na budynkach kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2015 r. firma dostarczyła również żaluzje o łącznej mocy ponad 40kW do elewacji budynków Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej oraz biblioteki centralnej. Z kolei w 2017 r. ML System dostarczył fotowoltaiczną fasadę wentylowaną oraz moduły na dach Instytutu Nauk Geologicznych tego uniwersytetu.

Zgodnie z harmonogramem przebiega budowa nowej hali pod produkcję modułów Quantum Glass, czyli innowacyjnego szkła fotowoltaicznego, wykorzystującego powłokę z kropek kwantowych. Budynek o powierzchni 3,6 tys. m2 ma powstać do końca listopada br., a rozpoczęcie produkcji i sprzedaży planowane jest na przyszły rok.

Będzie to krok milowy w rozwoju działalności firmy. Nasze szyby mają szansę zrewolucjonizować branżę szkła budowlanego i przemysłowego oraz zmienić sposób patrzenia na budownictwo z pasywnego, na aktywne. Aktualnie większość inwestorów budowalnych koncentruje się na izolacji termicznej, zapominając, że szkło może być doskonałym źródłem energii – podsumowuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Na podstawie informacji nadesłanej przez ML System

fot. ML System

reklama

reklama

 

partner merytoryczny