e-wnioski w programie „Mój Prąd”

Tylko e-wnioski w programie „Mój Prąd”

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformował, że zgodnie z zapowiedziami, przechodzi na pracę online w programie „Mój Prąd”. – Od 31. marca papier w „Moim Prądzie” staje się przeszłością – powiedział Piotr Woźny, prezes NFOŚiGW i dodał: – Kanał elektroniczny na gov.pl to sposób na szybsze uzyskanie pieniędzy na domową fotowoltaikę.

Jak zaznacza NFOŚiGW, żeby złożyć e-wnioski w programie „Mój Prąd” wystarczy mieć profil zaufany założony np. dzięki bankowości elektronicznej lub e-dowód, a papierowe wnioski nie będą już przyjmowane. Zmiana ta nie dotyczy agregatorów (instalatorów fotowoltaiki), z którymi Fundusz ma podpisane umowy o współpracy.

e-wnioski w programie „Mój Prąd” od października 2019 r.

Przy okazji Fundusz przypomina, że program dopłat do 5 tys. zł do zakupu i montażu systemów fotowoltaicznych PV (2-10 kW) ruszył na przełomie sierpnia i września 2019 r. Początkowo wnioski można było składać wyłącznie w wersji papierowej, ale 21. października NFOŚiGW udostępnił rozwiązanie online na rządowej platformie gov.pl. – Z tej opcji skorzystało już w sumie 12755 wnioskodawców „Mojego Prądu”. Kanał elektroniczny jest efektywniejszy, a budowa przez NFOŚiGW systemu informatycznego, do którego wpadają wnioski elektroniczne powoduje, że obsługa tych wniosków nie stwarza większych problemów. A to przekłada się wprost na tempo obsługi klientów. Dlatego usprawniamy program wykluczając wnioski papierowe, które poważnie opóźniają obsługę również i tych wnioskodawców, którzy skorzystali z drogi elektronicznej. W grudniu 2019 r. – pod koniec I naboru – Fundusz zalany został lawiną niekompletnych lub nieczytelnych papierowych wniosków, których wyjaśnianie zajmuje nam teraz dużo czasu, a każdemu przecież chcemy dać szansę na uzyskanie dofinansowania do domowej elektrowni słonecznej – wyjaśnia szef NFOŚiGW.

W drugim naborze e-wnioski w programie „Mój Prąd” do 18 grudnia 2020 r.

W II naborze do „Mojego Prądu”, który rozpoczął się 13 stycznia 2020 r., według stanu na 26 marca br. do NFOŚiGW wpłynęło łącznie 21 tys. wniosków, w tym 14 289 papierowych oraz 6711 elektronicznych. Już ponad 10000 wniosków jest na różnym etapie weryfikacji, z czego prawie 5000 wniosków elektronicznych zostało już ocenionych, w tym ok. 4000 pozytywnie, a pozostałe wymagają uzupełnień. Nabór potrwa do 18 grudnia 2020 r.

Szczegóły programu dostępne są na stronie: mojprad.gov.pl.

Na podstawie informacji nadesłanej przez NFOŚiGW

rys. NFOŚiGW

reklama

 

reklama