Turniej Maszyn Wodnych

Turniej maszyn wodnych – rozpoczęły się eliminacje

15 października rozpoczęły się eliminacje do konkursu „PGE Turniej Maszyn Wodnych“ organizowanego przez Piaseczyńską Fundację Ekologiczną i Fundację PGE. Zadaniem uczestników jest zbudowanie modelu turbiny przetwarzającej energię potencjalną wody na energię mechaniczną. Konkurs techniczny promujący odnawialne źródła energii (OZE) kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i średnich z całego kraju – informuje Polska Grupa Energetyczna (PGE).

Szkolny konkurs techniczny – „PGE Turniej Maszyn Wodnych”

„PGE Turniej Maszyn Wodnych” to szkolny konkurs techniczny, zachęcający młodzież do pogłębiania wiedzy zdobytej m.in. podczas lekcji fizyki. To również solidna dawka informacji z obszaru mechaniki i OZE oraz praktycznych umiejętności związanych z budową maszyn. Wykonane przez uczniów prace są testowane na specjalnym stanowisku pomiarowym. Zadaniem turbiny jest wykonanie pracy 100 J poprzez podniesienie ważącego 5 kg ciężarka na wysokość 2 m. W konkurencji „Moc” liczy się czas wykonania zadania, a w konkurencji „Wydajność” ilość zużytej wody – tłumaczy PGE.

Konkurs „PGE Turniej Maszyn Wodnych” popularyzuje wśród młodzieży tematykę odnawialnych źródeł energii. W ten sposób chcemy zainteresować i zainspirować młodzież do podjęcia nauki na kierunkach technicznych związanych z zieloną energetyką. Branża OZE będzie potrzebować z każdym rokiem coraz więcej specjalistów z tej dziedziny. Dlatego poprzez takie inicjatywy zachęcamy młodych ludzi do wyboru ścieżki zawodowej związanej z nowoczesną energetyką – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

„PGE Turniej Maszyn Wodnych” – jakie nagrody czekają na najlepszych?

Organizatorem „PGE Turnieju Maszyn Wodnych, 2021” jest Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna we współpracy z Fundacją PGE, która dołączyła do projektu jako partner tytularny wydarzenia. Partnerem Regionalnym jest Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, a patronami honorowymi wydarzenia – Wojewoda Mazowiecki i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Projekt dofinansowany jest również ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jak zaznacza PGE, na uczniów czekają atrakcyjne nagrody. Trzy najlepsze drużyny w każdej konkurencji, podczas eliminacji regionalnych otrzymają elektronarzędzia, które posłużą do tworzenia nowych projektów i rozwijania technicznych zainteresowań. Laureaci turnieju finałowego otrzymają nagrody o wartości odpowiednio: I miejsce – 2000 zł, II miejsce – 1500 zł, III miejsce – 1000 zł.

Na podstawie nadesłanej informacji

rys. PGE

reklama

reklama

reklama

 

partner merytoryczny