elektryczne autobusy typu mini

Trzy elektryczne autobusy typu mini dołączają do gdańskiej floty

Urząd Miejski w Gdańsku (UM) poinformował, że do gdańskiej floty autobusowej dołączają trzy elektryczne autobusy typu mini, marki Karsan Jest Electric. W czwartek, 25 sierpnia br., odbyła się ich prezentacja, a już wkrótce nowe autobusy wyjadą na trasy.

Elektryczne autobusy typu mini – w trosce o zielony i zeroemisyjny transport

Konsekwentnie pokazujemy nasze działania w trosce o solidarność z przyszłymi pokoleniami o zielony i zeroemisyjny transport. Zaledwie dwa tygodnie temu podpisaliśmy umowę na zakup 18 autobusów elektrycznych, natomiast dziś najpierw przy siedzibie rady miasta, naszego lokalnego parlamentu, witamy trzy mini autobusy elektryczne, które będą już lada dzień poruszać się po ulicach miasta. Krok po kroku nasza flota będzie zmieniać się w trosce o zdrowie i życie przyszłych pokoleń, ale także o komfort pasażerów. Te autobusy są bardzo bezpieczne, mają wszystkie najnowocześniejsze systemy kontroli jazdy, co jest niezwykle istotne w przypadku takich obszarów, jak Stare i Główne Miasto, gdzie mamy do czynienia z dosyć intensywnym ruchem pieszych czy rowerzystów – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Nowe elektryczne autobusy typu mini od poniedziałku 5 września obsługiwać będą m.in. linię 100, przeznaczoną do obsługi komunikacyjnej obszaru Starego i Głównego Miasta – wskazuje UM.

Trzy elektryczne autobusy typu mini – kursy przede wszystkim w śródmieściu

Nowe autobusy będą jeździć przede wszystkim na śródmiejskiej linii 100. Kiedy rozpoczęła się pandemia i zawiesiliśmy jej działalność, pojawił się pomysł, żeby dzięki tej linii przeprowadzić pilotaż elektromobilności w naszym mieście. Dwa z prezentowanych busów będą jeździły na linii 100 obsługującej 11 przystanków z częstotliwością co 20 minut w szczycie, to niemal 4 km trasy po wąskich ulicach Śródmieście i Głównego Miasta – powiedział Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Magistrat przekonuje, że Gdańsk konsekwentnie realizuje ekologiczną politykę miasta, dbając o środowisko i czyste powietrze.

Elektryczne autobusy typu mini – krok w dobrym kierunku

Gratuluję decyzji i kolejnego zakupu, idziemy w bardzo dobrym kierunku. Chcemy, żeby Gdańsk był rzeczywiście kojarzony z czystym miastem, czystym powietrzem. Taki zakup to jest dowód na to, że konsekwentnie dążymy do tego celu – podsumował Bogdan Oleszek, przedstawiciel Klubu Wszystko Dla Gdańska.

Jako radni Koalicji Obywatelskiej z dumą i podziwem obserwujemy, jak pani prezydent, wspólnie z wiceprezydentem Piotrem Borawskim, skutecznie podnoszą jakość komunikacji publicznej w tej kadencji. Transport publiczny jest jednym z najważniejszych priorytetów zarówno dla pani prezydent, jak i dla nas, radnych Miasta Gdańska. Dbamy o to, żeby w budżecie, który uchwalamy, odpowiednio duża część była środków przeznaczana właśnie na komunikację miejską – dodał Cezary Śpiewak Dowbór, przewodniczący Klubu Koalicji Obywatelskiej.

Komunikacja miejska w Gdańsku jest coraz bardziej bezawaryjna oraz staje się coraz szybszym środkiem do przemieszczania się. Minibusy Karsan będą służyły zapewne nie tylko mieszkańcom Gdańska, ale też w dużej mierze turystom – podkreśla magistrat.

Czym charakteryzują się elektryczne autobusy typu mini?

Jak podkreśla producent, silnik elektryczny o mocy 135 kW oraz baterie produkcji BMW o pojemności 88 kWh zapewniają dynamikę, niezawodność i duży zasięg. Pojazdy wyposażone są w system odzyskiwania energii elektrycznej podczas hamowania. Wraz z nowymi autobusami dostarczone zostały trzy ładowarki elektryczne do zasilania w prąd akumulatorów trakcyjnych. Pojazdy ładowane będą na terenie zajezdni autobusowej – wskazuje UM.

Bardzo się cieszymy z oficjalnego wejścia do miasta dzięki naszym trzem małym autobusom. Autobusy są małe, ale bardzo sprytne. Ich sercem jest silnik BMW oraz bateria i elektronika, także z pojazdów marki BMW. Pomimo swojego niedużego rozmiaru, w środku poczujemy się jak w dużym autobusie. Jest tu szeroko i wysoko. Autobusy są także przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami i z wózkiem dziecięcym. Mamy też kabinę zamkniętą dla kierowcy, przez co będzie on się czuł bezpieczny w czasie codziennego użytkowania autobusu, ale też będzie czuł po prostu komfort pracy. Dzięki temu, że autobusy są małe, świetnie sprawdzą się na wąskich uliczkach w ścisłym centrum, gdzie bardzo dobrze będą sobie radzić w ruchu miejskim – zaznaczył Tomasz Terefenko, przedstawiciel firmy MMI, dystrybutora marki Karsan w Polsce.

Nie tylko elektryczne autobusy typu mini…

Nowe elektryczne autobusy typu mini, a także trzy ładowarki oraz urządzenia i sprzęt do diagnostyki i napraw dostarczyła wyłoniona w przetargu firma MMI, a łączny koszt inwestycji to niemal 4,87 mln zł brutto.

Przy okazji UM zapowiedział, że w przyszłym roku do gdańskiej floty autobusowej dołączy kolejnych 18 autobusów elektrycznych. Będzie to 10 autobusów standardowych i osiem przegubowych marki MAN Lion’s City E. Elektryczne autobusy MAN charakteryzują się wysokim zasięgiem i co istotne, jednocześnie dużą pojemnością baterii. Nowe autobusy dostarczy wyłoniona w przetargu firma MAN Truck & Bus Polska. Wartość całego zamówienia to prawie 62 mln zł brutto.

Na podstawie media.gdansk.pl

fot. Dominik Paszliński

Partner Portalu

Partner Portalu