Kilkanaście dni temu Urząd Miasta Łodzi (UM) informował, że trwa instalacja fotowoltaiki na miejskich budynkach. Magistrat zaznaczył przy tym, że rozpoczęty pod koniec zeszłego roku program przynosi pierwsze efekty.
393 nowe panele słoneczne w mieście
Magistrat wskazał, że zainstalowana została już pierwsza fotowoltaika z miejskiego programu i dodał, że monterzy kończą prace w żłobku nr 7 przy ul. Szpitalnej 11. Pracownicy montujący panele kończyli roboty także w żłobku nr 22 przy ul. Lelewela 1 i, Domu Pomocy Społecznej (DPS) przy ul. Rudzkiej 56. Na finiszu roboty były także w 5. Domu Pomocy Społecznej przy ul. Podgórnej 2/4 oraz w DPS „Dom Kombatanta” przy ul. Przyrodniczej 24. Oznacza to 393 nowe panele słoneczne w mieście – wyliczył UM.
Magistrat wskazał wówczas, że trwa procedura odbiorowa wykonanych instalacji. Zostały one zgłoszone do Państwowej Straży Pożarnej oraz Polskiej Grupy Energetycznej. Ich uruchomienie nastąpi po akceptacji wniosku, podpisaniu umowy o odkup energii oraz po wymianie licznika. Jest ono planowane na kwiecień tego roku.
Ponadto UM, wskazał, że rozpoczynają się prace w DPS-ach przy ul. Sierakowskiego 65, przy ul. Spadkowa 4/6 oraz przy ul. Rojnej 15. Magistrat wyliczył, że realizacja całego programu przyniesie łącznie ponad milion złotych oszczędności rocznie. Panele fotowoltaiczne pojawią się na 59 miejskich placówkach – przedszkolach, szkołach, żłobkach i DPS-ach. To pozwoli odczuwalnie zmniejszyć rachunki za energię elektryczną.
Instalacja fotowoltaiki na dachach miejskich budynków
Miejscy urzędnicy zaznaczyli, że skutecznością paneli fotowoltaicznych pochwalić się już może IX Licem Ogólnokształcące im. Jarosława Dąbrowskiego w Łodzi. – Panele sprawdzają nam się świetnie i, co dla nas bardzo ważne, są doskonałym pretekstem edukacyjnym. Prowadzimy spotkania i warsztaty z uczniami i na własnym przykładzie zachęcamy do kolejnych ekologicznych działań – powiedziała Agnieszka Katarzyna Gębora, dyrektor Liceum.
Łódź chce wdrażać, jak najwięcej proekologicznych rozwiązań w zakresie produkcji i wykorzystania energii. Fotowoltaika to doskonały, przyjazny środowisku, sposób na uniknięcie podwyżek cen prądu – podkreśla UM.
Instalacja fotowoltaiki będzie prowadzona na dachach budynków. Tam panele będą produkowały energię elektryczną, przetwarzając energię słoneczną na potrzeby poszczególnych obiektów. Wielkość instalacji zostanie odpowiednio dopasowana do wybranych placówek. Koszt wykonania instalacji to ok. 10 mln zł, a czas zwrotu inwestycji został określony na ok. 10 lat. Dzięki realizacji programu emisja gazów cieplarnianych z tych placówek obniży się o ok. 27% – wyliczył UM.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. UM Łodzi (źródło zdjęć: www.lodz.pl)