Polenergia poinformowała o przeprowadzonych testach współspalania wodoru z gazem ziemnym, a także pozwoleniu na budowę projektu wodorowego H2HUB Nowa Sarzyna.
Pierwsze w Polsce testy współspalania wodoru z gazem ziemnym
Jak podała Polenergia, były to pierwsze w Polsce testy współspalania wodoru z gazem ziemnym. Przeprowadzono je w elektrociepłowni Nowa Sarzyna (ENS). Wykonano je w jednej z turbin gazowych, której moc wynosi ok. 40 MW. Celem było osiągnięcie 10% udziału wodoru w paliwie. Jednak podczas prób, maksymalny przepływ wodoru wyniósł 1835 Nm3/h. Odpowiadało to stężeniu wodoru na poziomie 15%.
– Pierwszym niezbędnym krokiem było wdrożenie technologii mieszania gazu ziemnego z wodorem w stałym, stabilnym składzie oraz bezpieczne, w pełni kontrolowane spalanie tej mieszaniny w turbinie gazowej, fabrycznie nieprzygotowanej do takiego procesu. Osiągnięcie tego etapu otwiera drogę do zazielenienia nie tylko produkcji energii elektrycznej, ale też energii cieplnej. Następnym celem będzie zwiększanie udziału wodoru w paliwie. Jest to długotrwały proces, zależny również od uwarunkowań rynkowych – przekazał Mirosław Rokicki, dyrektor techniczny i członek zarządu elektrociepłowni Nowa Sarzyna.
W testach wykorzystano wodór szary, dostarczony bateriowozami. Docelowo powstały w procesie elektrolizy z energii odnawialnej wodór zielony, będzie mógł być dostarczany z instalacji zbudowanej w Nowej Sarzynie.
Pozwolenie na budowę projektu wodorowego H2HUB Nowa Sarzyna
Wśród elementów strategii produkcji zielonego wodoru, Polenergia wymieniła m.in. projekt H2Silesia na Górnym Śląsku. Jego moc to ok. 105 MW. Natomiast projekt H2HUB Nowa Sarzyna, zlokalizowany na terenie ENS, uzyskał decyzję o pozwoleniu na budowę instalacji do produkcji i nalewu zielonego wodoru. Jego moc to 5 MW.
– To pierwsza decyzja wydana dla tego rodzaju przedsięwzięcia w Polenergii i kluczowy krok, który znacznie przybliża nas do realizacji projektu. Równolegle nasz projekt H2HUB Nowa Sarzyna osiągnął kamień milowy w budowie elektrolizera, który właśnie przeszedł testy fabryczne. Elektrolizer to serce węzła wytwarzania wodoru. Kluczowy element, dzięki któremu możliwa będzie produkcja wodoru przy użyciu wody oraz wytwarzanej przez nas zielonej energii – skomentowała Emilia Makarewicz, dyrektor ds. rozwoju projektów wodorowych Polenergii.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. Polenergia