Termomodernizowane budynki mieszkalne w Katowicach

Termomodernizacja budynków mieszkalnych to z jednej strony poprawa warunków życia ich mieszkańców, a z drugiej ważny element dbania o środowisko. Przekłada się to również na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Dlatego Katowice i zarządzający miejskimi zasobami Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej (KZGM) realizują tego typu inwestycje w kolejnych budynkach. Ostatnia z nich – termomodernizacja budynku przy ul. Wiosny Ludów – właśnie przechodzi odbiory – podał w ubiegłym tygodniu Urząd Miasta Katowice (UM).

Konsekwentnie termomodernizowane budynki w Katowicach

– Katowice walczą o czyste powietrze. Tylko dzięki miejskiemu programowi dopłat od 2015 r. wymieniono ponad 8 tys. źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne. Do tego, w sezonie grzewczym straż miejska wykonuje kontrole palenisk. Realizujemy też termomodernizacje miejskich obiektów, czego przykładem jest m.in. dobiegający końca projekt kompleksowej termomodernizacji budynku przy ul. Wiosny Ludów 23-37 o wartości ponad 11 mln zł – powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach konsekwentnie przeprowadza termomodernizacje w kolejnych budynkach. Dzięki temu zyskują one nie tylko na efektywności energetycznej, ale także na estetyce. W minionym roku KZGM na termomodernizacje budynków – na prace budowlane i projektowe – wydał do połowy grudnia ponad 21 mln zł. W budżecie na 2024 r. KZGM ma zabezpieczoną podobną kwotę. – Dzięki ocieplaniu ścian, hydroizolacji, likwidacji kopciuchów i wymianie oświetlenia na oszczędniejsze mieszkańcy mogą płacić mniej za media. W budynkach łatwiej osiągnąć komfortową temperaturę, a środowisko zyskuje na ograniczonym śladzie węglowym i czystszym powietrzu, którym wspólnie oddychamy – dodał prezydent.

Inwestycje termomodernizacyjne przy ul. Wiosny Ludów i w centrum Katowic

W ramach termomodernizacji budynku przy ul. Wiosny Ludów 23-37, w którym znajduje się 119 lokali mieszkalnych przeprowadzono szereg prac. Oprócz ocieplenia ścian zewnętrznych oraz stropodachu wykonawca przeprowadził także wymianę okien, remont klatek schodowych i piwnic. Przeprowadzono także wymianę oświetlenia w częściach wspólnych na energooszczędne i częściową wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej. Zakres prac objął ponadto zagospodarowanie terenu wokół budynku – remont schodów terenowych i nawierzchni chodników, a także nasadzenia krzewów ozdobnych. – W ramach inwestycji zdecydowaliśmy się także na instalację fotowoltaiczną. Na dachu budynku znalazło się 56 paneli, których łączna moc to 21,28 kWp – wskazał Marcin Gawlik, dyrektor KZGM.

Termomodernizowane budynki

Budynek przy ul. Wiosny Ludów to tylko jeden z adresów na liście obiektów poddanych w ostatnim czasie modernizacji energetycznej – dodał UM. Podobne prace przeprowadzono nieco wcześniej pod adresem Sokolska 10a. Tam za prawie 1,2 mln zł ocieplono ściany zewnętrzne, piwnice, stropy i wymieniono stolarkę okienną. Zlikwidowano także piece węglowe i kotły, które zostały zastąpione centralnym ogrzewaniem. Z kolei dla oszczędniejszego wykorzystywania energii elektrycznej w częściach wspólnych oświetlenie zostało wymienione na ledowe. Projekt zwiększenia efektywności energetycznej rozpoczął się też w innym budynku w śródmieściu Katowic. Pod adresem Plebiscytowa 37 zakończono pierwszy etap prac, czyli zmianę sposobu ogrzewania. Dalsze plany obejmują opracowanie projektu budowlanego termomodernizacji. Roboty mają być realizowane w latach 2024 i 2025.

Termomodernizowane budynki – również zabytkowe obiekty

W zasobach poddawanych termomodernizacjom znajdują się także budynki o ciekawej i długiej historii. Na przykład zabudowania z Giszowca, pochodzące z początków ubiegłego wieku. Kompleksowym remontem o wartości 8,5 mln zł, objęto budynki przy ul. Kosmicznej 30-38 oraz 39-43. Jest w nich łącznie 41 mieszkań o powierzchni od 26 m2 do nawet 110 m2. Zakres prac przeprowadzonych w ramach inwestycji był bardzo obszerny – zaznaczył UM. To zarówno ocieplenie ścian zewnętrznych, fundamentowych i dachu wraz z wymianą jego pokrycia, jak i wykonanie izolacji przeciwwilgociowej. Ważnym elementem prac było przeprowadzenie ich z zachowaniem detali historyczno-architektonicznych.

– W mijającym roku zmodernizowaliśmy również niemal 150-letnią kamienicę przy ul. św. Jana 9. To budynek, który powstał w 1874 roku, a w 1930 roku nadbudowano w nim skrzydła tylne i boczne. Przeszedł prace termo- i hydroizolacyjne, remont konstrukcji dachu oraz wymianę instalacji – tłumaczył dyrektor Gawlik. Ponadto do budynku doprowadzono centralne ogrzewanie oraz sieć ciepłej wody użytkowej. Efekt końcowy to poprawa komfortu cieplnego, zwiększenie jego energooszczędności oraz lepszy efekt wizualny. Koszty prac zostały w całości sfinansowane przez miasto i wyniosły ok. 1,3 mln zł.

Inwestycja w innej kamienicy o ciekawej historii

W trakcie jest także inwestycja w innej kamienicy o ciekawej historii – wskazał magistrat. To budynek przy ul. Gliwickiej 4, na liście jego dawnych mieszkańców znaleźć można m.in. Wojciecha Korfantego. Razem z żoną i dziećmi zajmował przez siedem lat jedno z mieszkań w budynku frontowym. W ramach pierwszego etapu, który dobiegł już końca, przeprowadzono ocieplenie od piwnic aż po dach. Wymieniono też drzwi zewnętrzne oraz część okien, a także zlikwidowano istniejące instalacje grzewcze i piece ceramiczne. Ponadto zakres prac objął m.in. modernizację instalacji elektrycznej w części wspólnej budynku, wymianę instalacji wod-kan. Konieczne jest jeszcze przeprowadzenie prac związanych z wykończeniem mieszkań oraz zagospodarowaniem podwórza. Wartość tych prac szacowana jest na blisko 4,5 mln zł.

Termomodernizowane budynki – trwają przygotowania do kolejnych robót

Zanim budynek zostanie ocieplony, konieczne jest przeprowadzenie całego procesu inwestycyjnego. Roboty budowlane muszą zostać poprzedzone przygotowaniem dokumentacji projektowej. W przypadku, gdy inwestycja dotyczy budynków o statusie zabytku – których w zasobach KZGM znajduje się 471 – prace są skomplikowanym procesem. Wymaga to wielu dodatkowych zadań, co wpływa m.in. na czas realizacji przedsięwzięcia.

W 2023 roku takie przygotowania do inwestycji przeprowadzono dla pięciu adresów – podał UM. Magistrat wymienił tu: ul. Opolską 13A, Chopina 14, 11 listopada 6 i 11, a także Markiefki 68. Dokumentacje są już gotowe, dlatego w bieżącym roku zostaną ogłoszone postępowania przetargowe na wykonanie robót budowlanych.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. 2 x Katowicka Agencja Wydawnicza

Partner Portalu

Partner Portalu