termomodernizacja

Rusza termomodernizacja kolejnych budynków użyteczności publicznej

Gorzowskie Inwestycje Miejskie (GIM) poinformowały, że miasto przekazało dwa place budowy w ramach inwestycji, której celem jest termomodernizacja budynków użyteczności publicznej. Prace obejmą modernizację Żłobka Miejskiego nr 2 oraz budynku Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. (przy ul. Sikorskiego 4). Celem obu przedsięwzięć jest poprawa efektywności energetycznej obiektów, zwiększenie komfortu użytkowników oraz ograniczenie kosztów eksploatacji – wskazały GIM.

Termomodernizacja żłobka

Budynek żłobka przy ul. Obotryckiej 1 przejdzie modernizację obejmującą zarówno prace termomodernizacyjne, jak i odnowienie instalacji wewnętrznych. W ramach inwestycji wykonane zostanie ocieplenie ścian i dachu. Wymieniona zostanie część okien oraz drzwi, a modernizacja obejmie także instalację ciepłej wody użytkowej. Przewidziano również usprawnienie wentylacji w części budynku, montaż nowoczesnego systemu zarządzania energią oraz instalację paneli fotowoltaicznych. Zmodernizowany zostanie także węzeł cieplny, co pozwoli na bardziej efektywne ogrzewanie obiektu. Zakres prac obejmuje ponadto wymianę instalacji zimnej wody i kanalizacji w pionach oraz w piwnicy, przemurowaniem kominów, wymianę wyłazu dachowego oraz wykonanie opaski wokół budynku. Jak podały GIM, realizacja inwestycji ma znacząco poprawić warunki pobytu podopiecznych żłobka oraz komfort pracy personelu. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i energooszczędnych rozwiązań budynek będzie bardziej przyjazny środowisku i tańszy w utrzymaniu.

Modernizacja budynku magistratu

Drugą inwestycją jest kompleksowa termomodernizacja budynku urzędu, przy ul. Sikorskiego 4. W ramach prac wykonane zostanie ocieplenie ścian zewnętrznych, dachu oraz stropów, a także wymiana wybranych okien i drzwi. Przewidziano również modernizację instalacji centralnego ogrzewania oraz montaż nowoczesnego systemu monitorowania i zarządzania energią.

Na budynku zostanie zamontowana instalacja fotowoltaiczna, która pozwoli częściowo pokryć zapotrzebowanie obiektu na energię elektryczną. Zakres inwestycji obejmuje także niezbędne roboty wykończeniowe związane z prowadzonymi pracami instalacyjnymi. Modernizacja ma poprawić komfort pracy pracowników urzędu oraz warunki obsługi mieszkańców. Inwestycja przyczynić ma się również do zmniejszenia zużycia energii, ograniczenia kosztów utrzymania budynku i redukcji emisji emisji.

Obie inwestycje wpisują się w działania miasta na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków publicznych oraz zwiększania wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Jak wskazały GIM, działania zostaną zrealizowane w ramach zadania pn. „Głęboka termomodernizacja budynków użyteczności publicznej”.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

 

Artykuły i aktualności