nową farmę wiatrową
DCIM102MEDIADJI_0674.JPG

Tauron wybuduje nową farmę wiatrową

Tauron buduje nową farmę wiatrową. W Warblewie, w województwie pomorskim, powstanie 15 turbin o łącznej mocy 30 MW. Energia elektryczna zostanie wygenerowana pod koniec 2024 r. Inwestycja ma się przyczynić do redukcji emisji CO2 o ok. 74,9 tys. ton w porównaniu do konwencjonalnych źródeł – podał Tauron.

Tauron chce wybudować nową farmę wiatrową

Farma wiatrowa w Warblewie będzie produkować rocznie ponad 80 tys. MWh energii elektrycznej, co zaspokoi potrzeby 28 tys. gospodarstw domowych. Budowa nowych mocy wiatrowych jest kluczowym elementem Zielonego Zwrotu Taurona – dodaje firma.

– Obecnie budujemy cztery elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 140 MW. Tylko w tym roku planujemy zainwestować około miliarda zł w rozwój OZE. Zgodnie z naszą strategią w 2025 r. planujemy dysponować 700 MW zainstalowanymi w turbinach wiatrowych – wyjaśnił Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.

Farma w Warblewie zostanie zagospodarowana, z wyjątkiem dróg dojazdowych i małych placów pod fundamenty turbin, na potrzeby produkcji rolnej.

– Proces budowy przebiega zgodnie z planem. Już wykonano prace przygotowawcze dróg wewnętrznych, dostarczono również kosze kotwiące na teren inwestycji. Prace przy wykonaniu fundamentów turbin wiatrowych rozpoczną się na przełomie drugiego i trzeciego kwartału. Montaż samych turbin jest planowany na pierwszy kwartał 2024 r. – wyjaśnił Maciej Mróz, wiceprezes Taurona Zielonej Energii, spółki realizującej inwestycję.

Farma wiatrowa to mniej CO2

Jak tłumaczy Tauron, dzięki farmie wiatrowej w Warblewie emisja CO2 zostanie zredukowana o ok. 74,9 tys. ton w porównaniu z konwencjonalnymi źródłami energii.

Grupa Tauron eksploatuje już 11 farm wiatrowych o łącznej mocy 416 MW. Farmy mieszczą się w miejscowościach: Majewo, Piotrków, Zagórze, Wicko, Marszewo, Lipniki, Śniatowo, Mogilno, Inowrocław, Dobrzyń i Gołdap.

Na podstawie: media.tauron.pl

fot. Tauron

Partner Portalu

Partner Portalu