Przejdą kompleksowe termomodernizacje

Szkoły przejdą kompleksowe termomodernizacje

Nadchodzą kolejne wielotysięczne oszczędności – podkreśla Urząd Miasta Gdyni (UM) i dodaje, że na mniejsze rachunki za prąd i ogrzewanie mogą liczyć II Liceum Ogólnokształcące (LO) i Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 (ZS-P). Obie szkoły w najbliższych miesiącach przejdą kompleksowe termomodernizacje, które będą kosztować ponad 14,5 mln zł.

Przejdą kompleksowe termomodernizacje – przetarg rozstrzygnięty

Gdyński magistrat informuje, że rozstrzygnięto przetarg, dzięki któremu kolejne dwie szkoły przejdą kompleksowe termomodernizacje. Po wyłonieniu najkorzystniejszych ofert za ponad 9,1 mln zł poprawą efektywności energetycznej ZSP zajmie się firma PHU Frontex Tomasz Dyczyj z Wejherowa, a za nieco ponad 5,5 mln zł podobny zakres prac w II LO wykona firma Polska Inżynieria Artur Klejna z Lęborka.

Przejdą kompleksowe termomodernizacje w ramach większego projektu

Jak zaznacza UM, oba zadania są częścią większego projektu prowadzonego w Gdyni od 2017 r., który na przestrzeni czterech lat zakłada głęboką i kompleksową modernizację energetyczną łącznie 17 miejskich budynków użyteczności publicznej. Obie wspomniane placówki oświatowe będą przedostatnimi obiektami mieszczącymi się w zakresie projektu – obok nich w kolejce czeka już tylko Zespół Sportowych Szkół Ogólnokształcących przy.

Kolejne dwa budynki w Gdyni przejdą termomodernizację, która zapewni konkretne oszczędności. Biorąc pod uwagę to, że w ramach całego projektu udało się już poprawić izolację, zlikwidować straty ciepła, zamontować odnawialne źródła energii i zadbać o mniejsze zużycie prądu w kilkunastu obiektach, miejskie oszczędności w skali roku możemy już liczyć w milionowych kwotach. Obok korzyści finansowych równie ważny jest też pozytywny wpływ na środowisko – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Przejdą kompleksowe termomodernizacje. Co zostanie wykonane?

W przypadku ZS-P wykonawca będzie odpowiedzialny m.in. za wykonanie nowych izolacji przeciwwilgociowych, za instalację wentylacji mechanicznej, docieplenie ścian i stropodachów, a także za wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Do jego zadań będzie należało także zamontowanie instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku i wymiana oświetlenia na energooszczędne.

Gdyński magistrat wskazuje, że z przeprowadzonego wcześniej audytu energetycznego wynika, iż zmiany pozwolą na roczne oszczędności sięgające 294 tys. zł. Samo zapotrzebowanie na energię ma się zmniejszyć o ponad 51%, a emisja dwutlenku węgla – o 70 ton rocznie.

Podobnie ma wyglądać zakres prac II LO. W tym przypadku prognozy wskazują, że po termomodernizacji zapotrzebowanie na energię spadnie o ponad 70%, a roczne oszczędności tylko z tego tytułu mają sięgać ok. 166 tys. zł. Budynek dzięki wymianie ogrzewania wyemituje też rocznie o ponad 34 tony dwutlenku węgla mniej – wylicza UM.

Na podstawie www.gdynia.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

 

reklama

reklama