Szpital zaoszczędzi dzięki fotowoltaice

Szczeciński szpital zaoszczędzi dzięki fotowoltaice

Instalacja fotowoltaiczna, warta wraz z infrastrukturą towarzyszącą 6,2 mln zł, rozpoczęła pracę w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 PUM w Szczecinie (SPSK). Przy optymalnych warunkach pogodowych elektrownia pokrywa ponad 65% chwilowego zapotrzebowania mocy – informuje firma ML System, która wykonała instalację. Według szacunków, szczeciński szpital zaoszczędzi dzięki fotowoltaice 430 tys. zł brutto rocznie.

Szpital zaoszczędzi dzięki fotowoltaice, która może pokryć 65% chwilowego zapotrzebowania mocy

Powstała instalacja składa się z 2116 sztuk modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 740,6 kWp i sumarycznej powierzchni 4097,6 m2, obsługiwanych przez 23 falowniki. Moduły zostały zamontowane na dachach i elewacjach budynków szpitala – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Szpital zaoszczędzi dzięki fotowoltaice

Przy optymalnych warunkach pogodowych elektrownia pokrywa ponad 65% chwilowego zapotrzebowania mocy (tj. okres pomiędzy godz. 11:00 i 15:00). W ciągu dnia, kiedy to panele są aktywne (tj. w godz. 5:30 – 20:30) – w okresie od wiosny do jesieni, elektrownia pokrywa ponad 40% zapotrzebowania mocy w ww. przedziale czasowym. Brak aktywności paneli w nocy powoduje, że średniodobowe pokrycie zapotrzebowania mocy wynosi ok. 20-25%.

430 tys. zł brutto szpital zaoszczędzi dzięki fotowoltaice

Instalacja fotowoltaiczna zaczęła już wytwarzać energię elektryczną, która w całości będzie wykorzystywana do pokrycia bieżącego zapotrzebowania na prąd. Dzięki temu zaoszczędzimy rocznie minimum 430 tys. zł brutto, przyczyniając się jednocześnie do poprawy warunków środowiskowych poprzez ograniczenie emisji dwutlenku węgla – zaznacza dr n. med. Konrad Jarosz, dyrektor SPSK w Szczecinie.

Przy okazji firma przypomina, że w lipcu bieżącego roku podpisała z Krakowskim Szpitalem Specjalistycznym im. Jana Pawła II umowę o wartości 28,3 mln zł netto na modernizację energetyczną budynków. Projekt zakłada wykonanie robót budowlano-instalacyjnych wraz z dostawą i montażem urządzeń. W ramach zadania spółka m.in. zamontuje moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 323 kWp na dachach, elewacjach i zadaszeniach parkingowych, tzw. carportach kompleksu szpitalnego.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. 2 x ML System

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny