Samochody elektryczne

Szczecin stawia na samochody elektryczne

Cztery nowe samochody elektryczne pojawią się na ulicach Szczecina – donosi tamtejszy magistrat.

Urząd Miasta Szczecin informuje, że pojazdy zasilą miejską flotę dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie (WFOŚiGW).

Samochody elektryczne dzięki dofinansowaniu

W miniony piątek w siedzibie WFOŚiGW odbyło się uroczyste przekazanie kluczyków do czterech elektrycznych samochodów, które w ubiegłym roku zostały zakupione przez szczeciński Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego (ZDiTM) w ramach projektu pn. „Zakup samochodów elektrycznych dla jednostek Gminy Miasto Szczecin”.

Szczecin systematycznie modernizuje swoją flotę pojazdów, korzystając przy tym w możliwie jak największym stopniu z nowoczesnych technologii. Pojazdy elektryczne z roku na rok zyskują coraz większą popularność i jest to trend na skalę globalną. Dlatego też jako miasto, które w swoich strategiach nastawia się na działania proekologiczne, również podążamy w tym kierunku. Dziękuję wszystkim zaangażowanym, którzy przyczynili się realizacji tego projektu – powiedział Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Zakupione pojazdy to cztery Nissany e-NV200 Evalia. Pojazdy wyglądają jak połączenie mikrobusów z hatchbackami. Są przestrzenne, wysokie, jednobryłowe, posiadają modułowe wnętrze i dużą przestrzeń bagażową. Mogą pomieścić od 5 do 7 pasażerów. Moc maksymalna to 109 KM a zasięg deklarowany przez producenta to 170 km. Przy użyciu specjalnej szybkiej ładowarki CHAdeMO, ładowanie pojazdu do 80% trwa tylko 30 minut.

Ekologiczne samochody na jednym ładowaniu mogą pokonać dystans 150 kilometrów. Koszt przejazdu 100 kilometrów to około 7 złotych. Efektem ekologicznym jest uniknięcie emisji do atmosfery prawie 1,3 tony dwutlenku węgla rocznie. Z pojazdów będą korzystać pracownicy Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego oraz Domów Pomocy Społecznej i Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego – powiedział podczas uroczystości Radosław Grzegorczyk prezes Zarządu WFOŚiGW.

Koszt zakupu pojazdów to 526 364 zł brutto. Dofinansowanie z WFOŚiGW wyniosło 250 tys. zł.

Samochody elektryczne – coraz więcej w mieście

Nowe nissany to nie jedyne pojazdy elektryczne, które w ostatnim czasie zasiliły miejską flotę pojazdów. W lipcu ubiegłego roku do Szczecina trafiły już pierwsze cztery takie pojazdy — auta marki Nissan Leaf. Z dwóch korzysta ZDiTM, a z pozostałych placówki oświatowe.

Kolejne dwa pojazdy Volkswageny e-Golfy trafiły do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji (ZWiK). Wraz z samochodami została również zakupiona stacja ładowania, która znajduje się przy siedzibie ZWiK. Oprócz pracowników mogą z niej korzystać również mieszkańcy.

Zakup pojazdów elektrycznych niesie ze sobą konieczność inwestowania w infrastrukturę. Dlatego też Miasto planuje zakup i montaż trzech stacji do ładowania pojazdów z napędem elektrycznym. Zostaną one oddane do użytkowania w pierwszym kwartale bieżącego roku.

Nowe technologie wspierają również szczecińską komunikację miejską. Miasto skorzystało z możliwości dofinansowania autobusów innych niż zeroemisyjne i dlatego też w br. zakupi 16 autobusów hybrydowych. Dodatkowo Szczecin prowadzi działania, których celem jest zakup łącznie 31 autobusów elektrycznych.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Szczecin

fot. UM Szczecin

 

reklama