offshore

Szczecin: powstaną zakłady produkcyjne firm działających w branży offshore

Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej (ARMS) poinformowała, że działająca na rynku offshore, duńska firma Vestas zapowiada budowę kolejnej fabryki w Szczecinie. Zamiar budowy zakładu potwierdziła, działająca również w tej dziedzinie, hiszpańska firma Windar Renovables

Jak poinformowała ARMS, Vestas zapowiedziała budowę kolejnego zakładu produkcyjnego w Szczecinie. W fabryce powstawać będą najnowszej generacji łopaty do turbin wiatrowych. Zgodnie z planem, zakład ma ruszyć pełną parą w 2026 r. i ma wygenerować ponad tysiąc nowych miejsc pracy.

Vestas i plany dotyczące utworzenia dwóch nowych fabryk offshore w Polsce

Szczecińska agencja odwołała się do oficjalnego komunikatu firmy. Wskazano w nim, że wspomniana fabryka zostanie wybudowana w północnej części Szczecina, na Skolwinie. W ramach inwestycji powstaną hale produkcyjne wraz z częścią socjalno-administracyjną. W zakładzie produkowane będą łopaty do flagowej morskiej turbiny wiatrowej Vestas, V236-15.0 MW.

Vestas zamierza być liderem rozwoju zrównoważonego łańcucha dostaw w Europie, który będzie w stanie zapewnić skalę niezbędną do zaspokojenia przewidywanego zwiększonego zapotrzebowania na morską energetykę wiatrową. Nasze plany dotyczące utworzenia dwóch nowych fabryk offshore w Polsce potwierdzają, że Europa może pobudzać inwestycje w branżę wiatrową i zielone miejsca pracy, dzięki odpowiednim długoterminowym zobowiązaniom dotyczącym morskich projektów wiatrowych – powiedział Tommy Rahbek Nielsen, COO firmy Vestas.

Produkcja w Szczecinie ma w znacznym stopniu zaspokajać popyt na realizację polskich i zagranicznych projektów – przekazała ARMS.

Energetyka wiatrowa – Polska obiecującym rynkiem

Polska dokonuje transformacji swojego systemu energetycznego i jest obiecującym rynkiem dla energetyki wiatrowej, z dobrymi warunkami wietrznymi zarówno na lądzie, jak i na morzu. Polska posiada wysoko wykwalifikowaną siłę roboczą oraz rozwijającą się branżę wiatrową i może stać się hubem morskiej energetyki wiatrowej dla regionu Morza Bałtyckiego i reszty Europy. Jesteśmy liderem rynku w Polsce od ponad 20 lat i jest dla mnie zaszczytem, że mogę ogłosić nasze kolejne plany inwestycyjne w Szczecinie – powiedział Nils de Baar, prezes Vestas Northern & Central Europe.

Przedstawiciele samorządu, uczelni wyższych i eksperci zgodnie uważają, że działania inwestycyjne Vestas otwierają nowy rozdział w historii gospodarczej Szczecina. To bardzo ważny i innowacyjny krok naprzód – zaznaczyła Agencja.

Liczę na to, że Szczecin w najbliższym czasie stanie się offshorową stolicą Polski. Dwie fabryki lidera o światowej renomie w tak krótkim czasie i właśnie w naszym mieście to ewenement na skalę europejską, a może i światową. W ślad za tymi inwestycjami pojawią się też nowe zawody i kompetencje na rynku pracy, co jest również zachętą, aby uwaga wszystkich chcących pracować w tym atrakcyjnym sektorze była dziś skierowana właśnie na Szczecin – podkreślił Piotr Krzystek, prezydent Szczecina

Ważne są: skuteczna edukacja w zakresie offshore i wykwalifikowane kadry

Władze Szczecina podkreślają, że ważne jest, aby także nasze rodzime firmy włączyły się do łańcucha dostaw w tym sektorze. Przedstawiciele miasta zdają sobie sprawę również z wyzwań jakie stoją przed nimi. To skuteczna edukacja w zakresie offshore i wykwalifikowane kadry. Dla wzmocnienia tych obszarów samorząd zamierza ściśle współpracować z partnerami, urzędami pracy i stowarzyszeniami.

Budowa fabryki na Skolwinie to nie jedyna inwestycja firmy Vestas na terenie Szczecina. Nowy zakład znajduje się w niedalekiej odległości od Ostrowa Brdowskiego, wyspy położonej w Szczecinie, na której Vestas planuje otworzyć kolejną swoją fabrykę. Tam zamierza montować gondole do turbin wiatrowych. Zgodnie z planem zakład ten rozpocznie działalność również w 2025 r. i utworzy 700 miejsc pracy.

Dzięki dwóm nowym fabrykom w Szczecinie oraz stale rozwijającej się, już od 20 lat, organizacji Vestas w Polsce, zakłada się, że duńska firma wkrótce będzie zatrudniać w naszym kraju ponad 2500 osób – dodała ARMS.

Hiszpańska firma z branży offshore także inwestuje w Szczecinie

Agencja wskazała, że także inna firma, działająca w branży offshore, potwierdza zamiar budowy swojego zakładu w mieście. To hiszpańska firma Windar Renovables, która 16 stycznia br. podpisała z Zarządem Portów Szczecin i Świnoujście ostateczną umowę dzierżawy terenów położonych na Ostrowie Grabowskim. Tam zamierza zbudować fabrykę produkującą wieże wiatrowe.

W październiku przedstawiciele Windara zawarli Zarządem Portu umowę przedwstępną. Teraz podpisując ostateczne dokumenty potwierdzili swoje zamiary. Zgodnie z zapisami umowy na obszarze o pow. ok 17 ha, położonym w szczecińskim porcie, będą produkowane elementy wież wiatrowych dla morskich lub lądowych farm wiatrowych. Poza tym w fabryce będą powstawać także m.in. konstrukcje fundamentów dla offshore i onshore, konstrukcje masztów lub wież metalowych itp. Produkowane w Szczecinie morskie wieże wiatrowe przeznaczone będą do obsługi turbin nowej generacji o mocy zainstalowanej 20 MW.

Powstałe elementy będą transportowane m.in. drogą morską. Windar deklaruje, że rozpocznie działalność w stolicy woj. zachodniopomorskiego w pierwszej połowie 2026 r. W związku z inwestycją firma planuje zatrudnić przynajmniej 400 osób. Wartość przedsięwzięcia po stronie inwestora szacowana jest na 70 mln euro – podała ARMS.

Szczecin offshorową stolicą Polski

Decyzja firmy Windar o ulokowaniu fabryki w naszym mieście to wymarzona kontynuacja pozytywnego scenariusza dla Szczecina. Najpierw Vestas, a teraz Windar w konkretach potwierdzają swoje plany inwestycyjne. Dzięki ich realizacji w naszym mieście powstaną aż trzy potężne fabryki produkujące komponenty dla branży offshore. Wygenerują one łącznie tysiące dobrze płatnych miejsc pracy i trwale zmienią krajobraz gospodarczy Szczecina – podkreślił prezydent Szczecina.

Szczecin staje się offshorową stolicą Polski – zaznaczyła ARMS i dodała, że to określenie znajduje swoje potwierdzenie w wielu konkretach. Poza informacją o zamiarach inwestycyjnych firm Windar i Vestas wiele będzie się działo także w regionie. Między innymi w Świnoujściu trwa budowa terminalu instalacyjnego do obsługi morskich farm wiatrowych. Natomiast w okolicach Kołobrzegu Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało powstanie czterech farm wiatrowych. Orlen Neptun planuje tam zbudować 280 turbin wiatrowych o łącznej mocy 4,2 GW – dodała ARMS.

Na podstawie nadesłanych informacji

fot. ARMS

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny