oświetlenie ulic

Szczecin i ledowe oświetlenie ulic

Prawie 2,5 tys. energooszczędnych opraw ledowych zostanie zamontowanych na ulicznych latarniach w Szczecinie w ciągu najbliższych miesięcy.

Jak zaznacza Urząd Miasta Szczecin (UM), modernizacja oświetlenia to proekologiczne działanie, które dodatkowo ma przynieść rocznie ok. 700 tys. zł oszczędności.

Proekologiczne i ekonomiczne oświetlenie ulic w Szczecinie

Oświetlenie zostanie zmodernizowane na kilkudziesięciu szczecińskich ulicach. Inwestycją objęte zostaną ulice w rejonie osiedli:  Żelechowa, Warszewo, Osów, Niebuszewo, Pogodno, Zawadzkiego-Klonowica i Świerczewo. Prawie 2,5 tys. energooszczędnych opraw ledowych zastąpi starsze oprawy sodowe i rtęciowe. Dzięki temu rocznie uda się zaoszczędzić aż 1399,882 MWh energii elektrycznej. Przewidywane zmniejszenie zużycia energii końcowej w wyniku realizacji projektów to 4225,066 GJ/rok.

Przy okazji – jak podaje szczeciński ratusz – nowa jakość światła o wysokim współczynniku oddawania barw i zastosowane rozwiązania techniczne wpłyną pozytywnie na estetykę oświetlonych ulic. Zwiększyć się ma także widoczność, dzięki czemu poprawi się również bezpieczeństwo – zarówno na chodnikach, jak i na jezdniach.

Modernizacja oświetlenia jest realizowana w ramach trzech projektów pod nazwą „Zwiększenie świadomości ekologicznej na terenie Gminy Miasta Szczecin realizowanej poprzez modernizację istniejącego systemu oświetlenia miejskiego – obszar I-II, obszar IV i obszar V”. Projekty te otrzymały dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Wymiana opraw będzie wykonywana jednocześnie na wszystkich obszarach. Prace potrwają ok. trzech miesięcy. Nowoczesne oprawy LED zostaną dostarczone i zamontowane za cenę ok. 4 mln zł. Około 70% tej kwoty pokryje dofinansowanie.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Szczecin

fot. UM Szczecin

partner merytoryczny