ze wsparciem na projekty termomodernizacyjne
fot. UMWŚ, na zdjęciu podpisanie umowy z gminą Jędrzejów

Świętokrzyskie gminy ze wsparciem na projekty termomodernizacyjne

Blisko 17 mln wparcia ze środków unijnych i budżetu państwa otrzymało pięć podmiotów, w tym cztery gminy z województwa świętokrzyskiego, które złożyły do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego (UMWŚ) projekty związane z termomodernizacją obiektów użyteczności publicznej i rewitalizacją centrum miejscowości.

Dofinansowanie otrzymają samorządy Jędrzejowa, Skarżyska-Kamiennej, Kluczewska, Ostrowca Świętokrzyskiego oraz Chorągiew Kielecka Związku Harcerstwa Polskiego. Umowy, w obecności wicemarszałków Renaty Janik i Marka Bogusławskiego podpisał marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Dzisiaj podpisujemy z kolejnymi świętokrzyskimi samorządami oraz z szefem Chorągwi Kieleckiej ZHP umowy, dzięki którym uda się w wielu miejscowościach przeprowadzić zadania związane z ochroną środowiska i oszczędnościami energetycznymi. Łączna kwota dofinansowania dla naszych beneficjentów, pochodząca ze środków unijnych oraz budżetu państwa to blisko 17 mln zł – powiedział marszałek Bętkowski.

Trzy gminy ze wsparciem na projekty termomodernizacyjne

6,4 mln zł dofinansowania otrzyma Ostrowiec Świętokrzyski. Dzięki tym pieniądzom zmodernizowane będą siedziby Urzędu Miasta, Środowiskowego Domu Samopomocy „Przystań” oraz Kina Etiuda o łącznej powierzchni użytkowej ponad 10 tys. m2. Prace związane z projektem będą polegały m.in. na modernizacji instalacji centralnego ogrzewania, dociepleniu dachu i ścian zewnętrznych, wprowadzeniu odzysku ciepła z wentylacji, a także na wymianie okien i drzwi, montażu kolektorów słonecznych oraz modernizacji oświetlenia na energooszczędne.

Blisko 5,2 mln zł wsparcia trafi natomiast do Skarżyska-Kamiennej. Miasto dzięki tej kwocie zamierza przeprowadzić remonty w Przedszkolu nr 7, Szkole Podstawowej nr 9, Zespole Placówek Oświatowych nr 2, Zespole Szkół Publicznych nr 4 oraz w Urzędzie Miasta. Placówki oświatowe, oprócz wymiany okien i drzwi oraz wykonania dociepleń, zostaną wyposażone w system zarządzania energią. Ratusz skarżyski będzie miał nowe oświetlenie oraz panele fotowoltaiczne.

Z kolei gmina Jędrzejów wykorzysta otrzymaną kwotę wsparcia – ponad 750 tysięcy zł – na remonty budynków w miejscowości Raków. – Wyremontujemy, ocieplimy szkołę podstawową, przedszkole i ośrodek zdrowia. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych dni uda nam się ogłosić przetargi. Liczymy na to, że z odnowionych obiektów oświatowych uczniowie będą korzystać już po wakacjach. Te budynki mają już swoje lata i poza oczywistymi względami oszczędności na kosztach ogrzewania pojawi się także pozytywny efekt estetyczny i komfort nauki – przyznał Marcin Piszczek burmistrz Jędrzejowa.

Chorągiew ZHP ze wsparciem na projekty termomodernizacyjne

Prace termomodernizacyjne przejdą również siedziby świętokrzyskich harcówek. – Udało się pozyskać środki na remonty trzech domów harcerza, w Starachowicach, Końskich i Busku-Zdroju. Do tej pory staraliśmy się o utrzymanie ich w dobrym stanie przy wsparciu wielu instytucji, ale te pieniądze pozwolą nam na wprowadzenie rozwiązań, dających wymierne oszczędności energetyczne. Liczę na to, że w odnowionych siedzibach będzie spotykać się więcej młodzieży, że zachęcimy do uczestnictwa w naszych spotkaniach, przedsięwzięciach – powiedział harcmistrz Tomasz Rejmer, komendant ZHP Chorągwi Kieleckiej. Wartość dofinansowania termomodernizacji to ponad 360 tys. zł.

Projekt rewitalizacji uwzględniający docieplenie budynku OSP

Z kolei niemal 4,2 mln zł otrzyma gmina Kluczewsko na projekt rewitalizacji miejscowości, a w ramach tego projektu zaplanowano również prace związane z termomodernizacją, bowiem docieplony ma zostać budynek Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP).

Na podstawie informacji nadesłanej przez UMWŚ

fot. UMWŚ (na zdjęciu podpisanie umowy z gminą Jędrzejów)