Spółki PAK-PCE Biopaliwa i Wodór oraz PAK-PCE Stacje H2 z Grupy Polsat Plus podpisały umowę grantową z Europejską Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska. Obejmie ona budowę pięciu ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru rozmieszczonych przy drogach transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T). Ma powstać także instalacja do produkcji zielonego wodoru o łącznej mocy 5 MW.
Pięć stacji tankowania wodoru ze wsparciem
Grupa Polsat Plus podała, że nowe stacje tankowania wodoru umożliwią tankowanie autobusów, samochodów osobowych i ciężarówek. W ramach sieci NESO działają stacje w Warszawie, Gdańsku i Rybniku. Niebawem mają zostać uruchomione stacje w w Gdyni, Wrocławiu i Lublinie. Te pierwsze inwestycje realizowane są przy wsparciu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jak podkreśliła Grupa Polsat Plus, budowa stacji tankowania wodoru to kolejne ogniwo łańcucha wodorowego, który ma na celu upowszechnienie tego paliwa zarówno wśród odbiorców instytucjonalnych, takich jak miejskie zakłady transportu publicznego, jak również wśród klientów indywidualnych, którym zależy na poprawie jakości powietrza i kondycji środowiska naturalnego. W ramach programu CEF Transport – Alternative Fuel Infrastructure Facility, Polsat Plus i ZE PAK otrzymały dofinansowanie na powstanie stacji. Wynosi ono ok. 64 mln zł.
Powstające stacje NESO są stacjami samoobsługowymi i – jak wynika z przekazanej informacji – jednymi z najnowocześniejszych tego typu stacji w Europie. Samochód osobowy tankuje się wodorem ok. 3-4 minuty zaś zatankowanie autobusu zajmuje kilkanaście minut.
Wodorowe autobusy powstają w Świdniku
Polsat Plus wraz z ZE PAK produkuje także autobusy wodorowe NesoBus. Realizowany jest również projekt budowy elektrolizerni produkującej wodór z wykorzystaniem elektrolizerów alkalicznych oraz typu PEM. Autobusy NesoBus jeżdżą w Rybniku oraz Gdańsku, zamówienie na 26 pojazdów dla Chełma jest w trakcie realizacji.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. Grupa Polsat Plus