Stacja ładowania EV

Stacja ładowania EV w Krośnie

Na parkingu Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego (KHK), przy ul. Fredry 12 w Krośnie, uruchomiona została ogólnodostępna stacja ładowania samochodów elektrycznych (EV). Stacja ładowania EV ma moc 72 kW i wyposażona jest w dwa punkty ładowania. Jest to kolejny krok Spółki w kierunku promocji i rozwoju elektromobilności w mieście – podkreśla KHK.

Dogodna lokalizacja punktu ładowania

Stacja ładowania EV znajduje się bezpośrednio przy wjeździe na parking przy siedzibie KHK. Na potrzeby stacji ładowania EV wydzielone zostały dwa przestronne miejsca postojowe. Są one odpowiednio oznakowane i zarezerwowane dla aut elektrycznych. Infrastrukturę stacji tworzą dwa stanowiska do ładowania, tzw. szybkie i wolne, o mocach 50 kW i 22 kW.

– Lokalizacja naszej stacji ładowania samochodów elektrycznych nie jest przypadkowa. Ulica Fredry łączy się z ulicą Żółkiewskiego, która jest drogą wylotową z Krosna w kierunku Korczyny, Lutczy i stolicy naszego województwa – Rzeszowa. Poza tym stacja EV znajduje się w sąsiedztwie stacji paliw, w niedalekiej odległości od krośnieńskiego rynku, a także innych ważnych punktów handlowych. Myślę, że jej lokalizacja jest dogodna i znajdzie zainteresowanie wśród posiadaczy samochodów elektrycznych – mówi Janusz Fic, prezes KHK.

Ogólnodostępna stacja ładowania EV

Stacja ładowania EV przy ul. A. Fredry 12 jest ogólnodostępna. Mogą z niej korzystać wszyscy posiadacze i użytkownicy samochodów elektrycznych, mieszkańcy Krosna i okolic, a także turyści i osoby przejezdne. Stacja działa na zasadach komercyjnych. Jest obsługiwana przez aplikację EQUAY oraz przy pomocy karty RFID, dostępnej dla klientów, po założeniu konta na equay.pl.

Cennik obowiązujący na stacji zatwierdzony jest uchwałą KHK i wynosi: 1,9 zł brutto/1 kWh przy ładowaniu wolnym (AC) oraz 2,7 zł brutto/kWh przy ładowaniu szybkim (DC). Dodatkowo doliczana jest tzw. opłata parkingowa za czas ładowania w wysokości 0,4 zł brutto/1 minutę. Przy czym opłata – jak wskazuje KHK – jest ona naliczana dopiero po przekroczeniu określonego czasu postoju i ładowania. W przypadku ładowania wolnego (AC) po 600 minutach od rozpoczęcia ładowania, a w przypadku ładowania szybkiego (DC) po 60 minutach od rozpoczęcia ładowania.

– Myślę, że uruchomienie tej stacji jest kolejnym krokiem w rozwoju elektromobilności w naszej Spółce oraz mieście. Samochody elektryczne są coraz bardziej popularne. W Krośnie i powiecie krośnieńskim zarejestrowanych jest już blisko 120 takich aut – podkreśla prezes Fic.

Stacja ładowania EV powstała by wykorzystać nadwyżki energii

Stacja ładowania EV powstała przy KHK będzie wykorzystywana również przez Spółkę, do ładowania firmowych samochodów elektrycznych. W ten sposób Holding chce jeszcze zoptymalizować produkcję i zużycie własnej energii elektrycznej, maksymalnie wykorzystując nadwyżki jej na potrzeby własne.

– Pojazdy elektryczne, w pewnym sensie, traktujemy w naszej Spółce jako „jeżdżące magazyny energii” i dlatego stację EV będziemy wykorzystywać również do ładowania naszych „elektryków” Zwłaszcza wtedy, kiedy mamy nadwyżkową własną energię. Posiadanie tego typu stacji pozwoli Spółce jeszcze lepiej zarządzać energią elektryczną, produkowaną na własne potrzeby – dodaje prezes KHK.

Budowa stacji została dofinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pomoc została udzielona w ramach Programu 6.4 „Zeroemisyjny transport Wsparcie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury tankowania wodoru”. Wartość inwestycji to niespełna 140 tys. zł (netto), a wysokość dofinansowania w formie dotacji wyniosła niemal 63 tys. zł (netto). Stanowi to 45% całego przedsięwzięcia.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. KHK

Partner Portalu

Partner Portalu