Słoneczne inwestycje na Warmii i Mazurach

Trzy prywatne firmy z woj. warmińsko-mazurskiego stawiają na odnawialne źródła energii. Dzięki dotacjom z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 w 2015 r. będą one mogły produkować „ekologiczny” prąd na własne potrzeby.
 
Pierwszym beneficjentem unijnych środków jest Zakład Handlowo-Usługowy „Instalatorstwo i Artykuły Elektryczne” w Nidzicy. Właściciel firmy – Wiktor Wiśniewski planuje montaż instalacji fotowoltaicznej, składającej się ze 160 paneli o mocy 250 Wp każdy. Pierwsza z instalacji powstanie na dachu budynku socjalno-warsztatowego. Łączna jej moc wynosić będzie 0,04 MW. Uzyskana energia będzie wykorzystywana na potrzeby własne, a jej nadwyżka sprzedawana do ogólnopolskiego operatora energii elektrycznej. Zastosowane panele będą współpracowały z dwoma inwerterami fotowoltaicznym o mocy 20 kW każdy. Bliźniacza instalacja powstanie na dachu budynku przemysłowo-magazynowego tej samej firmy. Inwestycja pochłonie ponad 600 tys. zł, a dofinansowanie wynosi246 tys. zł.
 
Kolejny projekt skierowany na odnawialne źródła energii będzie realizowany w Pracowni Krawieckiej „Barbara” w Olsztynie. Instalację będzie współtworzyło 160 paneli słonecznych. Przedsięwzięcie pochłonie ponad 284 tys. zł, z czego 115 tys. zł to środki z RPO.
 
Natomiast ponad 300 tys. zł będzie kosztowało kolejne zadanie, które planuje zrealizować Hurtownia „Elektryk” w Szczytnie. Inwestycja obejmuje budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 40 kW na płaskim dachu budynku hali magazynowej. Projektowana elektrownia słoneczna będzie składała się z zespołów modułów fotowoltaicznych, podzielonych na 168 części o takiej samej mocy. Zastosowane urządzenia będą współpracowały z dwoma inwerterami, każdy o mocy 20 kW. Łączna moc projektowanej elektrowni słonecznej wynosi 40 kW. Dofinansowanie unijne wynosi 123 tys. zł.
 
fot. www.morguefile.com

Partner Portalu

Partner Portalu