sieć ciepłownicza

Badania rzeszowskiej sieci ciepłowniczej

W nocy z 7 na 8 marca nad Rzeszowem będzie latał samolot wyposażony w kamerę termowizyjną – zapowiedział Urząd Miasta Rzeszowa (UM). Magistrat dodał, że przy pomocy lotów z kamerą wykonane zostaną zdjęcia i badania rzeszowskiej sieci ciepłowniczej.

Badania rzeszowskiej sieci ciepłowniczej – termowizją z samolotu

– Gdy samolot będzie krążył nad miastem, równolegle w terenie trwały będą prace polegające m.in. na pomiarze temperatury w wyznaczonych miejscach. Samolot będzie poruszał się po specjalnie zaprojektowanych osiach, tzw. szeregach – wyjaśniał Dariusz Kotowicz, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Rzeszowie (MPEC-u).

Zebrany materiał posłuży do analizy strat ciepła miejskiej infrastruktury ciepłowniczej. Przygotowany zostanie także raport z potencjalnymi nieprawidłowościami sieci ciepłowniczej oraz ortofotomapa do kartograficznego odwzorowania zdjęć termowizyjnych. Posłużą one do opracowania długoletniego planu inwestycji i remontów MPEC-u.

Przy okazji magistrat wskazał, że ograniczenie strat ciepła wpływa bezpośrednio na poprawę efektywności wykorzystania energii. Pozwala też ograniczyć emisję do atmosfery dwutlenku węgla i innych szkodliwych związków. W efekcie umożliwia ograniczenie kosztów związanych z przesyłem i dystrybucją ciepła systemowego.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu