samowystarczalność energetyczna

Cel: samowystarczalność energetyczna

Krośnieński Holding Komunalny (KHK) podkreślił, że nie ustaje w dążeniu do osiągniecia celu, jakim jest samowystarczalność energetyczna i cały czas buduje kolejne instalacje prądotwórcze. Dzięki temu w 2023 r. produkcja energii elektrycznej w spółce wzrosła o 5,3% w porównaniu do 2022 r. i była większa niż jej zużycie.

Samowystarczalność energetyczna – priorytetowy kierunek rozwoju Holdingu

Aktualnie KHK posiada 18 instalacji prądotwórczych, o łącznej mocy 3596 kW. W 2023 r. obiekty te wyprodukowały 13004 MWh energii elektrycznej, przy czym zużycie całkowite energii elektrycznej w spółce wyniosło ok. 12550 MWh. Nadwyżka energetyczna, czyli różnica pomiędzy energią wyprodukowaną a zużytą, wyniosła blisko 454 MWh – wyliczył KHK.

– Niezależność i samowystarczalność energetyczna to priorytetowe kierunki rozwoju Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. Mamy już co prawda całkiem niezłe wyniki, ale mamy też ambitne plany w zakresie dalszej rozbudowy naszego potencjału prądotwórczego oraz systemów magazynowania energii. Tak, aby w niedalekiej przyszłości zapewnić energię elektryczną dla wszystkich jednostek miejskich – powiedział Janusz Fic, prezes KHK.

Najwięcej energii wytworzonej w KHK w 2023 r. pochodziło z elektrociepłowni biomasowej ORC. Było to ponad 8653 MWh, co stanowi 67% ogółu wyprodukowanej energii elektrycznej. Elektrownie biogazowe wyprodukowały ponad 2704 MWh, czyli 20% ogółu energii. Instalacje fotowoltaiczne ponad 1407 MWh, tj. 11% energii, a mała elektrownia wodna w Sieniawie ponad 239 MWh, co stanowi 2% udziału w całości energii wyprodukowanej przez holding w skali całego minionego roku.

Mobilne magazyny energii

Wytwarzanie energii elektrycznej jest ściśle powiązane z działającym w spółce systemem autokonsumpcji. W 2023 r. poziom autokonsumpcji wyniósł 69%. Ilość energii własnej, zużytej w miejscu wytwarzania to 5040 MWh. Natomiast całkowita ilość energii zużytej w ramach autokonsumpcji to ponad 7335 MWh.

– Wykorzystując potencjał energetyczny spółki, stawiamy też na rozwój elektromobilności. Mamy już pięć samochodów elektrycznych, a na parkingu przed naszą siedzibą wybudowaliśmy ogólnodostępną stację ładowania aut elektrycznych – wyliczył prezes Fic.

W planach krośnieńskiego magistratu jest również budowa stacji ładowania dla miejskich autobusów elektrycznych na terenie Elektrociepłowni Krosno. Wiąże się to z tym, że niebawem na wyposażenie spółki MKS Krosno, w której Krośnieński Holding Komunalny posiada 100% udziałów, trafi pięć autobusów elektrycznych.

– Elektromobilność jest bardzo ważnym obszarem naszych działań. Ponieważ pojazdy elektryczne chcemy wykorzystywać nie tylko jako środki transportu, ale też jako element bilansowania naszego systemu energetycznego. Gdyż będą ładowane nadwyżkami produkowanej przez spółkę energii elektrycznej. W naszym systemie energetycznym pojazdy elektryczne traktujemy w pewnym sensie jako mobilne magazyny energii – podkreślił Janusz Fic.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. KHK

Partner Portalu

Partner Portalu