samochody wodorowe

Samochody wodorowe Grupy Polsat Plus przejechały milion kilometrów

Samochody wodorowe, których właścicielem jest Grupa Polsat Plus (GPP), przejechały milion kilometrów. Pojazdy są zeroemisyjne i posiadają zdolność oczyszczania powietrza. Grupa podkreśla, że cechy te wpasowują się w jej ekologiczną misję.

Samochody wodorowe to czystsze powietrze

Firma podała, że posiada ponad 150 elektrycznych samochodów wodorowych. W ostatnich dniach pojazdy te przejechały pierwszy milion kilometrów. Według GPP, proekologiczne samochody znajdują coraz większe zastosowanie we flocie firmy. Pojazdy są wyposażone w napęd oparty na technologii wodorowych ogniw paliwowych, które nie emitują dwutlenku węgla ani innych szkodliwych substancji. „Zielone” paliwo wodorowe zmienia się w ogniwie paliwowym w energię elektryczną, dzięki połączeniu wodoru z tlenem. Jedynym produktem ubocznym proekologicznego napędu jest para wodna. Pojazdy nie tylko nie emitują spalin, ale również oczyszczają powietrze. Ogniwa paliwowe samochodów wodorowych potrzebują do pracy czystego powietrza. W związku z tym ich system napędowy wyposażono w specjalny filtr katalityczny. Włókna, z których wykonano filtr wychwytują cząsteczki zanieczyszczeń, w tym dwutlenek siarki, tlenki azotu i cząstki stałe PM 2,5. Według danych przekazanych przez GPP, milion kilometrów przejechanych tymi pojazdami zapewnił 470 mln litrów oczyszczonego powietrza. Jest to ilość czystego powietrza, którą 100 osób zużywa do oddychania przez rok. Zastąpienie samochodów spalinowych pojazdami wodorowymi zmniejszyło również emisję dwutlenku węgla do atmosfery o 127 ton. Jest to ilość CO2, którą 5 tys. drzew musiałoby pochłaniać przez rok – wskazała GPP.

600 km na jednym tankowaniu – powstają kolejne stacje

Proces tankowania samochodów wodorowych trwa kilka minut. Jedno tankowanie wystarczy, by przejechać ponad 600 km. Obecnie działają dwie stacje wodorowe Grupy – w Warszawie i Rybniku, wkrótce mają powstać kolejne. Grupa podkreśliła, że jest zaangażowana w rozbudowę infrastruktury tankowania „zielonego” wodoru i jest zdecydowana kontynuować tę proekologiczną inicjatywę, przyczyniając się do rozwoju zrównoważonej mobilności.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. GPP

Partner Portalu

Partner Portalu