Samochody elektryczne dla ekopatrolu

Samochody elektryczne dla ekopatrolu

Ekopatrol Straży Miejskiej w Gdańsku wzbogacił się o dwa nowe samochody o napędzie elektrycznym. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska przekazała symboliczne kluczyki strażnikom miejskim z sekcji odpadów. Samochody elektryczne dla ekopatrolu kosztowały 360 tys. zł – poinformował Urząd Miejski w Gdańsku (UM).

Samochody elektryczne dla ekopatrolu przekazane przez prezydent miasta

Świadomie tworzyliśmy referat ekologiczny, referat który zajmuje się przede wszystkim kontrolą jakości powietrza i jakości spalanych śmieci, jest on nieustannie doposażany – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Najważniejsze to mówić i robić to samo, czyli w tym wypadku referat ekologiczny będzie miał najbardziej ekologiczne pojazdy – dodała.

Do strażników miejskich z referatu ekologicznego trafią dwa pojazdy elektryczne Renault ZEO R135. Ich maksymalny zasięg to 390 km. Każdy zasila bateria o pojemności 52 kW. Koszt zakupu obu samochodów wynosi 360 tys. zł. Z nowych radiowozów będą korzystać strażnicy z sekcji kontroli odpadów. To jedna z dwóch sekcji tworzących Referat Ekologiczny Straży Miejskiej w Gdańsku, działająca w ścisłej współpracy z Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Wydziałem Środowiska UM. Jej zadaniem jest kompleksowa kontrola gospodarki odpadami komunalnymi, w tym egzekwowanie od właścicieli nieruchomości obowiązków w zakresie czystości i porządku wynikających z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz prawa miejscowego – tłumaczy gdański magistrat.

Samochody elektryczne dla ekopatrolu – wsparcie dla tarczy chroniącej mieszkańców

Nasz ekopatrol to nasza tarcza przeciwko wszystkim tym, którzy są z ekologią na bakier. Mieszkańcy naszego miasta liczą na to, że będą oddychać czystym powietrzem. Ekopatrol pojawia się wtedy, gdy spalane są odpady, podrzucane śmieci, zaśmiecane lasy i parki. Zadaniem ekopatrolu jest chronienie uczciwych obywateli, którzy chcą żyć w czystym mieście – podkreślił Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Referat Ekologiczny Straży Miejskiej w Gdańsku

Gdański magistrat przypomina, że zadaniem referatu jest prowadzenie spraw z zakresu ochrony środowiska. Mundurowi podejmują stosowne działania, by nie dochodziło do naruszania przepisów dotyczących czystości i porządku. Wszystko to we współpracy z jednostkami i komórkami organizacyjnymi miasta oraz innymi podmiotami odpowiedzialnymi za ochronę środowiska. W strukturze referatu znajdują się dwie sekcje.

Sekcja Ochrony Środowiska, do zadań której należą m.in. działania na rzecz czystego powietrza, czyli prowadzenie kontroli w zakresie spalania odpadów oraz pobieranie do badania próbek popiołów. Ponadto funkcjonariusze sprawdzają odprowadzanie ścieków, lokalizują miejsca nagminnie zaśmiecane, w szczególności dzikie wysypiska śmieci oraz prowadzą czynności w celu ustalenia sprawców oraz doprowadzenia do usunięcia odpadów.

Z kolei Sekcja Kontroli Odpadów, działa w ścisłej współpracy z Wydziałem Gospodarki Komunalnej UM. Zajmuje się kompleksową kontrolą gospodarki odpadami komunalnymi, w tym egzekwowaniem od właścicieli nieruchomości obowiązków w zakresie czystości i porządku wynikających z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz prawa miejscowego – tłumaczy UM.

W Referacie Ekologicznym pracuje obecnie 13 strażników. Docelowo ma ich być 18., a wyposażenie referatu to dron, cztery fotopułapki i trzy radiowozy – w tym dwa samochody elektryczne dla ekopatrolu.

Na podstawie media.gdansk.pl

fot. D. Paszliński/UM w Gdańsku

reklama

reklama

 

reklama