Samochody elektryczne w Rybniku

Samochody elektryczne. Car-sharing w Rybniku

Samochody elektryczne wjeżdżają do Rybnika w formie car-sharingu. Usługa wypożyczania aut dostępna jest od czwartku 10 stycznia br., a jej operatorem jest spółka GreenGoo – poinformował Urząd Miasta Rybnika (UM).

Narastający problem zanieczyszczenia powietrza, ogromna emisja spalin i efekt wszechobecnego smogu przekonał nas do tego aby mieszkańcom zapewnić wyłącznie samochody 100% elektryczne. Uważamy, że to konieczne zarówno dla ogólnego dobra społeczeństwa, w którym razem żyjemy, jak i dla powodzenia naszej usługi w przyszłości – mówi Krzysztof Gawałek z firmy będącej operatorem rybnickiego systemu.

Jak podaje rybnicki ratusz, aby skorzystać z usługi oferowanej przez GreenGoo wystarczy telefon komórkowy z zainstalowanym systemem operacyjnym Android lub iOS. Po pobraniu aplikacji ze sklepu Google Play lub Appstore należy się zarejestrować, uzupełnić swój profil oraz dodać kartę płatniczą. Autorska aplikacja mobilna umożliwia otwarcie i zamknięcie samochodu, a także uruchomienie silnika.

Samochody elektryczne elementem planu zrównoważonej mobilności

Przyjmując plan zrównoważonej mobilności zakładaliśmy politykę długofalową dla naszego miasta. Zmiany zaczęliśmy od obniżenia cen za przejazdy autobusami, sukcesywnie też wprowadzamy nowe kursy. Potem był czas na infrastrukturę dla rowerzystów i wypożyczalnię rowerów, teraz jest czas na współdzielone samochody. Dziś stoimy przy pierwszej stacji, gdzie możemy ładować samochody elektryczne, niedługo powstaną kolejne dwie stacje GreeGoo na terenie Rybnika, z kolei na miejskim wielopoziomowym parkingu miasto uruchomi cztery punkty ładowania – mówił wczoraj Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Rybnicki magistrat zaznacza, że usługa oferowana przez GreenGoo przełamie konkurencję. Zapewnienie opłaty w wysokości 0,99 zł za minutę i rezygnacja z opłaty za przejechane kilometry dla samochodów osobowych uatrakcyjnia propozycję operatora.

W pierwszej kolejności nasza propozycja dla mieszkańców składać się będzie z elektrycznych samochodów osobowych BMW i3. Ofertę tę będziemy rozbudowywać o samochody dostawcze. Wszystkie pojazdy będą zero emisyjne, w planie mamy tez rowery elektryczne – zapowiada Krzysztof Gawałek.

GreenGoo zainstaluje na terenie Rybnika co najmniej sześć punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Pierwsza stacja, zlokalizowana na terenie Placu Wolności została już oddana do użytku. Kolejne stacje ładowania będą uruchomione już niebawem przy ul. Białych oraz przy ul. Budowlanych – informuje UM.

Zakres inwestycji opiera się na dostarczeniu i instalacji stacji do ładowania pojazdów elektrycznych wraz z ich zarządzaniem, dostarczeniu mieszkańcom rejonu i turystom pojazdów elektrycznych w formie car-sharingu oraz dostarczeniu wszystkim użytkownikom rozwiązań teleinformatycznych (aplikacji mobilnej), które umożliwią wynajęcie pojazdów, a także dokonanie płatności bezgotówkowej. Pełny zakres planowanej inwestycji nie ogranicza się więc tylko do budowy punków ładowania. Dodatkowo dla mieszkańców Rybnika ładowanie na tych stacjach przez okres dwóch lat będzie bezpłatne – przekonuje przedstawiciel operatora systemu.

Przy okazji UM informuje, że usługa współdzielonej mobilności jest już świadczona przez GreenGoo na terenie Katowic, Chorzowa i Sosnowca. Niedługo strefa car-sharingowa będzie rozszerzona o Jastrzębie-Zdrój, Cieszyn oraz Wisłę, a także o wszystkie kampusy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Darmowe parkowanie i nie tylko

Od 1 lipca ub. roku – na mocy przepisów ustawy o elektromobilności – pojazdy o napędzie elektrycznym i napędzane wodorem, mogą korzystać z bezpłatnego parkowania w centrach miast, czy w strefach czystego transportu, mogą również korzystać z przywileju jazdy buspasem. Warunkiem jest jednak oznakowanie pojazdu specjalną naklejką. W Rybniku naklejki takie bezpłatnie wydaje Wydział Komunikacji UM. Warto dodać, że w tej chwili w samym Rybniku zarejestrowanych jest 29 aut elektrycznych, mających prawo do takich naklejek. Dla korzystających z miejskich parkingów z elektronicznym systemem parkingowym Rybnickie Służby Komunalne wydają Kartę Miejską, która pozwoli na wjazd i bezpłatne parkowanie samochodom elektrycznym – dodaje UM.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Rybnika

fot. A. Skupień

partner merytoryczny

 

reklama