Rozwój technologii magazynowania energii pochodzącej z odnawialnych źródeł (OZE) jest celem współpracy firm TAURON Nowe Technologie i Ecological Projects Poland (EPP). List intencyjny został podpisany podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku – podało przedsiębiorstwo energetyczne.
Rozwój technologii magazynowania energii przedmiotem współpracy
– Bilansowanie to proces, którym musimy nauczyć się zarządzać, bo korzystanie z energii elektrycznej na dotychczasowych zasadach powoli przechodzi do historii. Nie dotyczy to tylko posiadaczy instalacji fotowoltaicznych, ale wszystkich konsumentów. TAURON chce pomóc swoim klientom przejść przez ten proces, stąd współpraca ze spółką EPP w zakresie rozwoju technologii magazynowania – wyjaśnia Piotr Apollo, prezes TAURON Nowe Technologie.
Nowy system rozliczania energii pochodzącej z OZE premiuje u konsumentów sprawne gospodarowanie produkcją i konsumpcją energii – zaznacza TAURON i dodaje, iż aby podnieść efektywność procesu potrzeba specjalnych narzędzi do bilansowania oraz stabilizacji sieci elektroenergetycznej. Zmiana ustawy o systemie rozliczeń prosumentów sprawiła, że bardziej efektywnym rozwiązaniem staje się magazynowanie nadwyżek energii elektrycznej niż oddawanie ich do sieci energetycznej.
– Nowe rozumienie energetyki wymaga przemyślanych i sprawdzonych rozwiązań. Dzisiaj mamy takie technologie. Jest to m.in. bateryjne systemy magazynowania energii, na które mogą składać się: naziemne instalacje fotowoltaiczne, carporty, stacje ładowania pojazdów elektrycznych czy pompy ciepła – dodaje prezes Apollo.
Magazyn energii umożliwia „przechowanie” wytworzonej w szczycie produkcyjnym energii i zużycie jej w chwili największego zapotrzebowania na nią, na przykład wieczorem – wyjaśnia przedsiębiorstwo energetyczne.
Rozwój technologii magazynowania energii, także z rozwiązaniami opartymi na wodorze
Spółka podkreśla, że nie zamyka się na pojedyncze rozwiązania i już teraz we współpracy z Instytutem Naukowo-Badawczym w Kamieniu Śląskim uczestniczy w badaniach związanych z magazynami chemicznymi, zasilanymi wodorem.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. TAURON