autobusy elektryczne na trasie

Rozwój elektromobilności – autobusy elektryczne na trasie

Pierwsze autobusy elektryczne Solaris Urbino electric, które MPK Poznań zamówiło w grudniu ubiegłego roku, zostały wczoraj uroczyście włączone do regularnego ruchu liniowego. W uroczystości udział wzięli m.in. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, Wojciech Tulibacki, prezes Zarządu MPK Poznań oraz Javier Calleja, prezes Zarządu firmy Solaris Bus & Coach.

Na mocy umowy podpisanej między poznańskim przewoźnikiem a producentem autobusów, do Poznania dostarczonych zostanie łącznie 21 autobusów elektrycznych marki Solaris. 15 nich to przegubowe pojazdy Solaris Urbino 18 electric, a pozostałe to autobusy o długości 12 m – Solaris Urbino 12 electric. W pierwszej kolejności do stolicy Wielkopolski trafią autobusy dwuczłonowe, natomiast zakończenie realizacji całego kontraktu planowane jest na luty 2020.

Pierwsze autobusy elektryczne na trasie w Poznaniu

Pierwsze w Poznaniu autobusy elektryczne uruchamiane są dziś na liniach pasażerskich. To bardzo ważny dzień w historii poznańskiej komunikacji. Miasto stawia na wysoką jakość życia mieszkańców, a istotnym elementem tych działań jest dbałość o stan powietrza. Cieszę się, że miejski przewoźnik, spółka MPK Poznań, od lat konsekwentnie wymienia tabor na taki, który spełnia najwyższe wymagania dotyczące emisji zanieczyszczeń. Zakup autobusów elektrycznych to kolejny krok w realizacji przyjętej strategii – powiedział prezydent Jaśkowiak.

Przyjazne środowisku autobusy, na które zdecydował się poznański przewoźnik, zostaną wyposażone w baterie Solaris High Power. W przypadku 12-metrowych Urbino magazyny energii będą miały pojemność 116 kWh, a w przegubowych – 174 kWh. Baterie będą przystosowane do szybkich i częstych ładowań prądem o mocy nawet do 560 kW. Elektrobusy będzie można naładować zarówno przez pantograf umieszczony na dachu, jak i przez klasyczną wtyczkę. Modele dostarczone do Poznania będą posiadać gniazda ładowania plug-in po obu stronach autobusu, co ułatwi uzupełnianie energii z tej samej ładowarki w kilku pojazdach jednocześnie.

Bezemisyjne autobusy z pierwszymi pasażerami

Tak jak w 1996 r. dostarczaliśmy nasze pierwsze niskopodłogowe autobusy do Poznania, tak dzisiaj dostarczamy pierwsze całkowicie bezemisyjne, elektryczne autobusy dla stolicy Wielkopolski. Jestem dumny z faktu, że nasza firma, która niezwykle dużą wagę przykłada do rozwoju zrównoważonego transportu, przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców Poznania – powiedział prezes Calleja.

Pojazdy bezemisyjne rozpoczęły inauguracyjne kursy na linii 174, a ich pierwszymi pasażerami zostali pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 34, którzy po lekcji na temat ekologii i korzyści dla środowiska płynących z korzystania z transportu publicznego, mogli się przekonać, jak podróżuje się autobusami elektrycznymi.

Wkrótce autobusy elektryczne na trasie w Gorzowie Wlkp.

Tymczasem Urząd Miasta Gorzowa Wlkp. (UM) informuje, że miasto otrzyma niemal 21 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych na zakup ośmiu autobusów elektrycznych oraz stacje ładowania pojazdów.

Dofinansowanie pochodzić będzie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 i zostało przyznane w ramach Osi Priorytetowej VI – Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach (Działanie 6.1 – Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach). Całkowity koszt inwestycji to nieco ponad 30 mln zł.

Projekt zostanie zrealizowany wspólnie przez Miasto Gorzów i gorzowski Miejski Zakład Komunikacji (MZK). Pozyskane środki pozwolą na zakup ośmiu autobusów elektrycznych, o zużyciu energii elektrycznej 1 kWh/km, które będą obsługiwały linie nr 124, 125 i 126. Stacje do ładowania elektrycznych pojazdów zostaną umiejscowione w zajezdni MZK, przy ul. Kostrzyńskiej 46, na pograniczu dzielnic Wieprzyce i osiedle Słoneczne. Dodatkowo stacje ładowania powstaną na pętlach przy ul. Dekerta, Śląskiej oraz Marcinkowskiego.

Autobusy elektryczne zastąpią część taboru pojazdów autobusowych napędzanych olejem napędowym.

Na podstawie informacji nadesłanych przez Solaris Bus & Coach i UM Gorzowa Wlkp.

fot. Solaris Bus & Coach

reklama

 

reklama