KFA Armatura, polski producent grzejników aluminiowych i armatury sanitarnej, którego właścicielem jest Grupa PZU, rozpoczął budowę farmy fotowoltaicznej na Podkarpaciu. Jej moc wyniesie 1,8 MWp, co oznacza, że będzie to szósta pod względem ilości wytwarzanej energii farma w regionie. Inwestycja zostanie zakończona w ciągu kilku najbliższych miesięcy – poinformowała Grupa PZU.
Firma rozpoczęła budowę farmy fotowoltaicznej, by zneutralizować swój wpływ na środowisko
Polska firma z wieloletnią tradycją w tym roku świętuje setne urodziny – podaje Grupa PZU. – Choć mamy już sto lat, jesteśmy firmą nowoczesną i innowacyjną. Jako firma odpowiedzialna społecznie zdajemy sobie sprawę, że naszym obowiązkiem jest także neutralizowanie negatywnego wpływu na środowisko. Dlatego każdego dnia podejmujemy działania w tym zakresie. Farma z pewnością zalicza się do tych największych. To dla nas ogromne przedsięwzięcie, ale jesteśmy przekonani, że warto – mówi Magdalena Tokarczyk-Cyran, prezes KFA Armatura.
– Uruchomienie farmy PV o mocy 1,8 MWp na terenie fabryki KFA Armatura pozwoli na pokrycie zużycia energii elektrycznej zakładu na poziomie blisko 20% w skali roku, co przyczyni się do znaczącego obniżenia emisji CO2 w regionie – dodaje Wojciech Rosiński, członek Zarządu spółki.
Łopata wbita w ziemię – rozpoczęto budowę farmy fotowoltaicznej
Budowa instalacji fotowoltaicznej w Nisku ruszyła pełną parą. W obecności władz lokalnych: Roberta Bednarza, starosty niżańskiego oraz Waldemara Ślusarczyka, burmistrza gminy i miasta Nisko, na plac budowy wjechały koparki i rozpoczął się pierwszy etap prac.
– Cieszymy się, że Armatura Kraków inwestuje w regionie. Firma jest w regionie dużym pracodawcą, jej rozwój to miejsca pracy dla naszych mieszkańców. Z naszej strony wspieramy każdą proekologiczną inicjatywę, która powstaje w naszym powiecie – powiedział starosta Bednarz.
Współpracę firmy z lokalnymi władzami podsumował burmistrz Ślusarczyk: – Z dumą i radością wbijam dziś łopatę pod tę farmę fotowoltaiczną. To efekt wspólnej pracy KFA Armatura i miasta Nisko. Cieszę się, że w naszym regionie są firmy, które inwestują w innowacje i nowoczesne rozwiązania. To ważna część składowa rozwoju naszej gminy.
Firma zdecydowała się na budowę farmy fotowoltaicznej na Podkarpaciu, gdzie są wysokie wartości nasłonecznienia
Farmy fotowoltaiczne w województwie podkarpackim należą do najbardziej efektywnych w Polsce – zaznacza Grupa PZU i tłumaczy, że wynika to z wartości przeciętnego rocznego nasłonecznienia. W tym regionie jest ono na poziomie ponad 1100 kWh/m2, czyli ok. 10% powyżej średniej ogólnokrajowej.
W obszarze rozwoju energetyki prosumenckiej województwo podkarpackie plasuje się na piątym miejscu pod względem liczby przyznanych dofinansowań w programie „Mój Prąd” (dane za rok 2021). Pokazuje to świadomość mieszkańców w zakresie ochrony środowiska i pozytywnego oddziaływania odnawialnych źródeł energii – przekonuje PZU.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)